Почетна » Против Славише Орловића поднете нове пријаве за сексуално узнемиравање

Против Славише Орловића поднете нове пријаве за сексуално узнемиравање

од Други Пишу
0 коментар

Најава да је Славиша Орловић кандидат за новог декана Факултета политичких наука у Београду изазвала је буру у јавности јер је против њега још 2014. била поднета пријава за сексуално узнемиравање. На крају, његов избор за декана је пропао, али ЦИНС открива да су поднете нове пријаве за сексуално узнемиравање.

Повереницама за равноправност Факултета политичких наука (ФПН) су поднете нове пријаве за сексуално узнемиравање против професора овог факултета Славише Орловића.

Да су нове пријаве поднете, за Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) потврђује и једна од три поверенице, професорка Катарина Лончаревић. Она објашњава да повереница води саветодавни поступак, а да је на студенткињама одлука да ли ће поднети званичну пријаву декану.

„Моја улога није у томе да терам некога да поднесе пријаву, већ да укажем које опције постоје. Онда се студенткиње одлуче да ли ће ићи на тај други корак или неће.“

За разлику од пријава које се подносе повереницама, а које могу бити анонимне, оне које се подносе декану морају да буду потписане. Управо је то разлог, како Лончаревић каже, што се студенткиње ретко одлучују за тај други корак.

„Оне најчешће неће да учине тај други корак, јер се не осећају довољно заштићено да би покретале дисциплински поступак у којем оне више нису анонимне.“

Након нових пријава, поверенице састављају извештај који би требало да буде упућен декану Драгану Симићу. У њему може бити предложено изрицање неке мере, рецимо опомене, коју декан може да прихвати или не.

Симић за ЦИНС каже да су мере које поверенице могу да предложе благе, али да он не може да изрекне меру која није предложена у њиховом извештају.

„Ако оне предложе меру, ја ћу по томе свакако нешто да урадим.“

Професор Славиша Орловић каже за ЦИНС да га о овим пријавама нико није обавестио ни званично, ни незванично. У свом одговору тврди и да је хајка против њега започета након што га је Наставно-научно веће изгласало за декана, а завршена је после његовог саопштења о повлачењу.

„Факултет политичких наука има институционалне оквире у којима се може утврђивати истина, али је очито било неопходно да се одаберу медији за дисквалификацију.“

Правилник ограничава

Како се поступа у случајевима сексуалног узнемиравања, на Факултету политичких наука је регулисано Правилником о спречавању и заштити од сексуалног узнемиравања.

Међутим, Симић и Лончаревић објашњавају да је по Правилнику могуће изрећи санкције само у случају пријава које су поднете шест месеци од могућег узнемиравања.

Декан Драган Симић каже за ЦИНС да због те одредбе он у неким случајевима не може да уради пуно.

„Тај је Правилник тако урађен да је шест месеци рок у оквиру кога, ако је нешто учињено, то може да буде санкционисано. Ако не – то се не санкционише“, каже Симић.

Уколико се пријаве случајеви који су се десили раније, пре више од шест месеци, није могуће покренути дисциплински поступак, објашњава Симић, и истиче да Правилник у тој тачки није добар:

„Некоме треба времена да сакупи храброст да о нечему проговори.“

Повереница Катарина Лончаревић каже да се у овом тренутку ради нови правилник на Универзитету, према коме ће се правити нови правилници и на факултетима.

„Нови правилник ће поставити знатно шири временски оквир, јер у шест месеци жртва тешко може да се сабере, а не да било коме нешто пријави. Наш предлог ће бити да рок буде две године.“

Она објашњава да је и у свету било примера када су студенти тек после годину, годину и по осећали довољно оснажено да пријаве.

Симић сматра да случајеви сексуалног узнемиравања не би требало да застаревају.

Подсетимо, први Правилник на ФПН-у је донет 2014. године након пријаве против професора Славише Орловића. Ова пријава је поново постала актуелна у мају ове године када је најављен Орловићев могући избор за декана овог факултета.

На дан избора одржани су и протести испред Факултета, а декан Драган Симић позвао је потенцијалне жртве да пред Факултетом покрену поступак заштите, односно да се обрате факултетским повереницама за равноправност и пријаве сексуално узнемиравање.

Иако у том тренутку против Орловића није било одлука нити поступака због сексуалног узнемиравања, ЦИНС је писао да је некадашњи декан Илија Вујачић 2014. године изрекао упозорење пред отказ Орловићу због пријаве за сексуално узнемиравање коју је поднела једна од студенткиња. Међутим, касније ју је повукао, као резултат компромиса, што су потврдили и Вујачић и Орловић.

Такође, и Вујачић и други професори са којима смо разговарали тврдили су да је као компромисно решење одлучено да се Орловић смени са места продекана, али да се као формални разлог наведе недостатак комуникације са деканом. Прави разлог је, тврде, била управо пријава поднета против њега.

Slaviša Orlović; BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC

Ивана Милосављевић  Цинс

Можда ти се свиди

Оставите коментар