Почетна » ЕПС: Далеководи дуж Дунава безбедни за птице, нова гнезда за роде

ЕПС: Далеководи дуж Дунава безбедни за птице, нова гнезда за роде

од Жиг Инфо
0 коментар

Електродистрибуција Србије је у сарадњи са Друштвом за заштиту и проучавање птица Србије заштитила 40 километара далековода дуж Дунава за безбедан лет и миграције птица и покренула постављање 900 сигурних гнезда за роде у различитим стаништима. Да би се спречило страдање птица на десетине километара проводника постављени су дивертери, односно „преусмеривачи лета“ и изоловано је 576 стубова на које најчешће слећу птице.

– У Електродистрибуцији Србије смо покренули један од највећих инвестиционих циклуса и успешно реализовали велики број пројеката. Највећи део су улагања у реконструкцију постојећих трафостаница, изградњу нових, али и модернизацију мреже јер су то кључни фактори за стабилан и поуздан електроенергетски систем. Поред примарних инвестиција, издвојили смо средства и за еколошке пројекте којима чувамо животну средину и биодиверзитет Србије за будуће генерације – рекли су у Електродистрибуцији Србије.
Заједно са Друштвом за заштиту и проучавање птица Србије, ЕДС се укључио у европски пројекат ЛИФЕ Данубе Фрее Скy који има циљ да се у седам подунавских земаља истражи и спречи страдање птица од електрокуције и колизије дуж Дунава који бројне птице, приликом сеоба, користе као миграторни коридор. У Србији, пројекат се реализује на девет међународно значајних подручја за птице на простору дунавског тока.
На траси далековода уз ток Дунава у Србији уграђено је 3.340 дивертера. Њихова функција је да се померају и рефлектују светлост током дана, али и да светле у мраку, сигнализирајући птицама како би на време могле да преусмере свој лет. На 576 најризичнијих стубова постављено је 1.545 изолационих капа које ће птицама омогућити безбедно слетање, без могућности да својим телом направе кратак спој и струјни удар.
Из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије рекли су да је пројекат у обухватио утврђивање ризичних траса за птице и проверу стања на терену. Учесници пројекта обишли су 484 километара средњенапонских далековода и 6.094 средњенапонских стубова и током 15 месеци посматрали прелете птица и начине на који интерагују са далеководима.
Удружење је ове године успешно обавило попис белих рода и забележило рекордних 1.927 гнезда, од чега се 1.137 налази на територији Војводине, а јужно од Саве и Дунава 790. Од укупног броја, активно је било 1.597 гнезда у којима је било 4.378 младунаца.
– У години када смо пописивали беле роде, са задовољством најављујемо да ће Електродистрибуција Србије обезбедити постављање и 900 платформи за безбедно гнежђење ових птица широм Србије, чиме ће се значајно спречити могућност за њихово страдање – најављују из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Foto Printskrin

Можда ти се свиди

Оставите коментар