Почетна » НЕДИНА АНТИСТРЕС ТЕРАПИЈА

НЕДИНА АНТИСТРЕС ТЕРАПИЈА

од admin
0 коментар

 Ето, шта чини оно фамозно поновљено сто пута. Зато је ваша Неда одлучила да се мане више свог Стресимира и да се посвети одстресирању, ако се уопште таква кованица од речи може уметнути у наш језик. Елем, кажу да су ручни радови добри за опуштање, те почех са хеклањем и плетењем и све се нешто питах да ли су наше бабе и прабабе знале да су, док су падале на нос од посла и свима плеле и ткале одећу да би имали чиме срамоту да покрију, како кажу стари, уствари имале и антистрес терапију? Нешто не бих рекла, јер су оне то морале да раде, а ми као ради опуштања и одмора хватамо се игли и конаца и све смо срећни када убодемо шта је клот, а шта фркет. И тако размишља ваша Неда и све јаснији и јаснији јој постаје апсурд овог времена. Јер антистрес терапија је упућивала и на више провођење времена на отвореном у природи. Ајде, ту сам надомак града, те би требало да има лепог зеленила за одмор очију и окрепљење душе. Али пазите када и није тако.

Све асфалтираше. Бетона где волиш. Зеленила све мање и мање. И оно мало дрвећа што још негде расте оковаше бетоном и на својим маленим зеленим острвима покушава да некако израсте у џина, како је некада дрвеће те врсте и расло, а да ли ће успети, ко зна. Те ми каже један познаник да људи све више у својим двориштима асфалтирају, јер немају времена да косе и сређују то зеленило. Ради се ко зна у којој фирми и немају када поштено ни да спавају.

А јавне површине одоше све под асфалт због паркирања. Ето и аутомобили су постали важнији и од нас људи и од свег живог света, који са нама дели ову планету и није ништа скривио да бисмо га тако кажњавали својим неразумним поступцима. И Стресимир поче опет да ми маше, јер када све то чујем и видим јавља се онај мој наслеђени драги Херцеговац, који би све криве Дрине да исправи, па и ове неправде да поправи, али, авај, нема он Зевсове или Одинове или Перунове моћи, па да распали коју муњу и смлати ово лудило, на „срећу“ тих који лудују. Па тако нема неке моћи ни да ово чудо што короном назваше спржи у секунди. А још га и круном назваше, што корона у преводу и значи (лат. corona – круна, венац), као по изгледу вируса, који им је позирао под микроскопом.

Па, ‘де баш корону, односно круну видеше, од свих могућих облика? Пре ће бити да су могли назвати тог рибонуклеинског киселинка (РНК-а) обруч, а не поетски, слатко, умилно корона, па још као и да је пунолетна метнуше оно деветнаест (19). Одговара обруч и још како, јер корона користе и у музици за ознаку неке већ паузе (признаје ваша Неда, иако је „експерт“, да није као ови експерти модерније израде, те баш и није упућена у све теме, а у ноте и остале кључеве којима музичари баратају вала никако није, па се не би даље у ту полемику упуштала), као и у астрономији, јер тако назваше спољни део Сунца, па и других звезда, и најбоље се види када је тотално помрачење Сунца, те је то разлог што су нам увек говорили да неко затамњено стакло користимо када гледамо тотално помрачење наше драге звездице.

Елем, користе и у астрогеологији, случајно нађох тај податак и још размишљам о томе, јер због гасова и лаве и њиховог хлађења долази до формирања овалних структура, које зову короне, а највећа је названа Артемидина корона и налази се на Венери, док их има и на Урановом месецу Миранда. А умало да заборавим, па и у електротехници знају за термин корона, са којима се бакћу на далеководима и, како ми рекоше, то су ниска енергетска пражњења. Све у свему, често је коришћен назив корона за много тога, па зашто баш и за ово чудо да дају исто? Збунићемо се, па може настати проблем. А тек када се сетим оног циркуса „Корона“. Изгледа да нам је циркус одавно на планети, па ето и назив позајмише од њих, је ли? Можда је зато практичније, а сигурно је реалистичније и нимало поетично, назвати овог РНК-а малишана обруч.

Па, да. Уосталом, је ли нас ухватио и затворио у одређеном скученом простору? – Јесте, нема баш неког кретања као некада, мање се скита, нема летовања на које навикосмо, сви смо у неком свом кругу. Зар није све своје расположиво „наоружање“ уперио у нас и јуриша свом својом снагом на нас? – О, да, само Онај који види све може нам сада помоћи и наши медицинари, које све више почињемо у оним белим скафандерима доживљавати као посланике Свевишњег, што анђео и значи, у свом изворном облику (од хебр. מלאך [mal’āk̠] — малах — „посланик“, „весник“, „гласник“; грч. άγγελος [ángelos]; лат. angelus; арап. الملك‎ — мелек).

Ето, зато и јесте обруч право име, а и из војне га је терминологије позајмила ваша Неда, јер је обруч у војсци израз који се користи када војска опкољава, односно окружује непријатељске јединице са свих страна. Оно као прстен, затворени круг. Немој сада да би ту неко нешто о том прстену помислио као о накиту, па да сада испадне да је бурма обруч, те да испадне да је брак непријатељско опкољавање са свих страна, иако има ту неке симболике, када се мало више почне думат или думати, како би рекла наша браћа Руси или Украјинци, што почиње јако да збуњује, јер је Кијев био главни град кнежевске Русије једно време, која је остала упамћена као Кијевска Русија (струс. Кыѥвьска Рѹсь – „Кијевска Рус“, или само Рѹсь – „Рус“, или Рѹсьскаѧ землѧ – „Руска земља“; рус. Киевская Русь – „Кијевска Рус“; укр. Київська Русь – „Кијевска Рус“; блр. Кіеўская Русь – „Кијевска Рус“) и постојала је од 882. године до XII века, а из које је касније израсла Руска империја, па види ти сада ту историју. Но, да се вратимо нашем малишану, за којег би се рекло да је свуда и да се стално прегрупише, како би рекли у војсци, а медицинари да мутира, те му стварно више одговара војна терминологија, а не нека романтична имена.

Оно, истина је, и ми њему правимо кругове и стежемо обруче како бисмо га избацили из групе „опасних по живот“ у групу „лакших и излечивих“, те и није нека разлика између његовог и нашег понашања, зар не? Ваљда радимо по оној старој „клин се клином избија“, па ћемо и ми клин за његов клин наћи и присешће му што се са нама качио и бој заподевао. А док се то деси ваша Неда „качи“ стрес о клин и наставља борбу са концима и иглама, док не савлада неку већ мустру, па за зиму неку нову верзију шала не смисли са посебним додатком за маску против непожељних РНК-а малишана.

Ваш „експерт“ за правила Неда 26. јул 2020. године

Можда ти се свиди

Оставите коментар