Родитељи ђака новосадске Гимназије „Јован Јовановић Змај“ поднели су данас захтеве Министарству просвете и Покрајинском секретаријату за образовање за разрешење дужности директора Радивоја П. Стојковића.
„У међувремену, покренута је и петиција јер је много родитеља заинтересовано да да подршку овом захтеву и потписивање петиције и даље траје. С обзиром на ургентност овог случаја, нисмо хтели да чекамо да прођу празници те смо захтев предали већ сад већ“, поручују за Радар родитељи ђака Јовине гимназије.
Захтев, чију је копију редакција Радара добила на увид, преносимо у целости:
Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице.
Предмет:
Захтев за хитно разрешење Радивоја П. Стојковића, са дужности директора Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду
Поштовани,
Ми, потписници, родитељи ученика Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, подносимо захтев за хитно разрешење Радивоја П. Стојковића са дужности директора Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду.
Са дубоком забринутошћу указујемо на низ неправилности у раду директора Радивоја П. Стојковића и нефункционалност Школског одбора, што директно угрожава безбедност, права и квалитет образовања наше деце.
Према информацијама из доступних докумената, директор школе, Радивоје П. Стојковић, више пута је поступао супротно Закону о основама система образовања и васпитања („Сл. гласник РС“, бр. 88/2017 и измене). Посебно указујемо на следеће догађаје:
• Застрашивање ученика
Дана 30.11.2024. и 2.12.2024. ученици су се бунили због спорног саопштења Школског одбора и лепили плакате по школи да изразе своје негодовање. Директор Радивоје П. Стојковић је ангажовао полицију да спроведе ученике од учионица до Свечане сале Гимназије да би им објашњавао да њихов начин изражавања негодовања није адекватан, што представља акт притиска и нарушавање права ученика на слободу изражавања (члан 79 Закона о основама система образовања и васпитања). Уместо једног школског полицајца који дежура у дворишту, директор Радивоје П. Стојковић је довео три полицајца у школу да спроводе ученике на састанак са њим.
Наредног дана је опет позвао ученике хитно, током часа, на разговор, изазвао стрес код њих, а онда их оставио да га чекају пола сата. На крају је тема била планирање матурске вечери, што сигурно није тема која је хитна и за коју је потребно изводити децу са наставе. Ово је пример психичког малтретирања и шиканирања ученика који је познати модус операнди директора. Оваквим понашањем директор Радивоје П. Стојковић је не само показао потпуно неразумевање потреба ученика, већ је и озбиљно нарушио њихово поверење у школу као сигурно и подстицајно окружење.
Члан 111 Закона о основама система образовања и васпитања дефинише психичко насиље као понашање које доводи до тренутног или трајног угрожавања психичког и емоционалног здравља и достојанства.
А према члану 109 запослени имају обавезу да својим радом и укупним понашањем доприносе развијању позитивне атмосфере у установи.
• Опструкција рада Ђачког парламента и Школског одбора
Почетком децембра, директор Радивоје П. Стојковић је у више наврата спречавао одржавање Ђачког парламента, чиме је ограничио могућност ученика да дискутују о уоченим проблемима и да изразе своје мишљење, што је супротно члану 79 Закона о основама система образовања и васпитања. При томе се користио манипулацијама, укључујући скривање Правилника о раду Ђачког парламента, чиме је онемогућио његово правилно функционисање.
У истом духу, редовно је вршио утицај на рад Школског одбора преко притисака на његове чланове. Посебно, дана 29.11.2024. одржана је седница Школског одбора која је сазвана веома хитно и упитно је колико је чланова било присутно. Записник са те седнице представници ђачког парламента и представници Савета родитеља нису добили. Овим је недвосмислено прекршио члан 128, тачка 12 Закона о основама система образовања и васпитања у коме је наведен разлог за престанак дужности директора – ометање рада органа управљања и запослених.
Директор Радивоје П. Стојковић је давао увредљиве изјаве на верској основи, чиме је прекршио начело једнакости и недискриминације и начело секуларности у образовним установама. Овакве изјаве представљају увреду ученика који нису православне вере, нису хришћани или су атеисти, чиме се нарушавају њихова људска права и достојанство. Ово је у супротности са чланом 79 Закона о основама система образовања и васпитања, који прописује да образовне установе морају поштовати начело једнакости и недискриминације.
• Непоступање у кризним ситуацијама
Уместо да преузме одговорност за решавање кризе у школи, директор Радивоје П. Стојковић је прибегао непримереним активностима, попут верских обреда испред школе. Својим деловањем, директор Радивоје П. Стојковић је значајно угрозио углед, част и достојанство ученика, родитеља и запослених, што је у супротности са чланом 112 Закона о основама система образовања и васпитања, који дефинише забрану понашања које вређа углед, част и достојанство. Овакво понашање представља основ за његово разрешење са функције, у складу са чланом 128 Закона.
• Неистинито поступање
Директор Радивоје П. Стојковић је позвао грађевинску инспекцију након што су ученици блокирали улаз у школу, што имплицира да није могао у том тренутку постати свестан потенцијалне опасности од пада школске куполе у којој се, у претходном периоду, редовно одржавала настава. То значи да је или лагао у том моменту или је за то оштећење знао и раније (у периоду када се тамо одржавала настава), али није предузео ништа и тиме довео ученике у опасност.
• Јавно иступање и кршење професионалне етике
Имајући у виду садржај јавних иступа директора Радивоја П. Стојковића, као на пример у интервјуу датом 29.12.2024. за портал ин4с.нет, који обилују политички острашћеним изјавама, омаловажавањем наставника, родитеља и државних званичника, као и поређењима са “албанском иредентом” и „петоколонашким деловањем“, јасно је да директор Радивоје П. Стојковић грубо нарушава углед школе и компромитује њену политичку неутралност. У истом тексту, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић описује се као “одавно зрела за пензију или музеј политичких олдтајмера” и критикују се њене одлуке на непримерен начин.
Према члану 126 Закона о основама система образовања и васпитања, овакво понашање је у супротности са обавезама директора да одржава достојанство функције и осигура безбедно и инклузивно окружење за све ученике. Ово такође представља могући основ за разрешење са функције, у складу са истим законом и важећим подзаконским актима.
Захтев за смену директора
На основу члана 81 Закона о основама система образовања и васпитања, захтевамо да Покрајински секретаријат, у сарадњи са Министарством просвете Републике Србије, у што краћем року размотри разрешење директора Радивоја П. Стојковића.
Из свега горе наведеног закључујемо да је директор Радивоје П. Стојковић учинио више радњи које су у супротности са Законом о основама система образовања и васпитања и сматрамо да су испуњени услови прописани чланом 128 Закона у коме су наведени разлози за престанак дужности директора.
Додатно, указујемо на изјаву министарке просвете Славице Ђукић Дејановић на Блиц ТВ дана 21.12.2024. године, у којој је рекла:
„Психолошке изузетке тумачим и као психијатар и као лекар. Да ли је његово понашање узроковано револтом човека или је имао неки психолошки проблем, те ће експерти рећи.“
„Постоје врло јасни критеријуми ко може бити директор и који су услови за то. Ако је то био начин, уобичајен његов начин за изражавање незадовољства онда таква особа у принципу није добра да буде директор.“
Изостанак конкретних мера након такве изјаве сматрамо крајње неодговорним и опасним. Овакво нечињење директно угрожава безбедност ученика и наставника, као и углед саме школе, шаљући поруку да се озбиљни проблеми могу игнорисати.
У очекивању Вашег хитног одговора и конкретних активности на разрешењу Радивоја П. Стојковића, директора Гимназије ”Јован Јовановић Змај” у Новом Саду.
С поштовањем,
Родитељи ђака Гимназије ”Јован Јовановић Змај”
Оригинал потписа родитеља су доступни и спремни смо да их доставимо на увид по захтеву.
Jovina gimnazija u Novom Sadu blokada direktor kleči i moli se Foto:Nova.rs