Са првим врућинама, које достижу надпросечне температуре за ово доба године, велика већина становника ГО Гроцка је суочена са несташицом воде.
Које место има ту срећу да се напаја са пијаћом водом из београдског водовода, имаће олакшицу да се снабде пијаћом водом са цистерни, док грочански водовод, осим рестрикција цистерне не шаље. Иако су врућине одавно почеле, а самим тим и рестрикције, односно несташице воде, тек недавно је испред грочанског водовода донето саопштење са наодним детаљним планом у којем временском периоду и у којем месту ће се вода искључивати. Та обавештења осванула су након притиска мештана и медија.
Моле се да рационално троше воду
ЈП „Водовод и канализација“ Гроцка прво је издао упозорење за рационалном потрошњом воде у свим местима у којој овај водовод има ингеренцију.
У овом упозорењу се наводи шта је заправо ненаменско трошење (заливање, хлађене бетона, кућни базени). У већини места на територији грочанског водовода вода није за пиће, те је она само техничка вода, што са овом чињеницом се оспорава да је ово што је наведено из грочанског водовода ненаменско трошење. Такође, директор београдског водовода, Веселиновић, је недавно на РТС-у изјавио да базени нису проблем за овај водовод јер, како је рекао, они се једном напуне те нема проблема са њима.
Издали налог Комуналној инспекцији да казни ненаменске потрошаче
Грочански водовод је послао и захтев Комуналној инспекцији у Гроцкој да се казне ти „ненаменски“ потрошачи.
С друге стране, цистерне грочанског водовода, уместо да опслужују мештане који су под рестрикцијама воде, залива сибирске брестове у Гроцкој.
Кад добијају мештани Пудараца воду?
У своим плану расподеле воде за насеља Умчари и Пударци, грочански водовод је издао саопштење да се насеље Умчари затвара од 20-06 часова, како би Пударци добило воду.
Међутим, када мештани Пудараца добијају воду и до колико ће је имати није наведено. Ретка су домаћинства да у вом периоду у којем је наведено да ће се искључити насеље Умчари, имају воду од 20 часова. Прва вода у домаћинствима у Пударцима стиже тек око један сат иза поноћи.
И Заклопача под рестрикцијама
- августа 2014 године на потезу “Гавранска ћуприја“ председник општине Гроцка Стефан Дилберовић, директор ЈП “Водовод и канализација“ Гроцка Славољуб Стевановић и члан већа Зоран Којић званично су отворили цевовод Заклопача -Гроцка дуг 2.600 метара.
Како је навео водовод из Гроцке на сввом сајту, председник Дилберовић је укључио подстаницу на бунару ЕБЗ 1 и од тог трентка Заклопача је добила нових 3 литре у секунди. Вредност инвестиције је 2,5 милиона динара.
Такође, ЈП „Водовод и канализација“ Гроцка је навело да потрошачи у Заклопачи више неће имати проблема са мањком воде.
-Тако да у наредном периоду потрошачи у овом месту више неће имати проблема са мањком воде, али имаће и обавезу да измире своја дуговања према ЈП “Водовод и канализација“ Гроцка, да би наше предузеће тај новац уложило у нови бунар у атару насеља Гроцка, и тиме на дужи рок решило проблем водоснабдевања Заклопаче, наводи се на сајту водовода Гроцка.
Међутим, за насеље Заклопача, такође су уведене рестрикције:
И Болечани не занју да ли ће имати воду
Према плану рестрикција воде грочанског водовода за насеље Болеч, мештани овог места не знају тачно када ће им и да ли ће им нестати вода. У том плану се само наводи да ако вода у резеорварима падне на минимум искључиће се или део насеља или цело насеље:
Рестрикције за Врчин и поред повећања од 40 посто водоснабдевања нема воде
Дана 28.10.2013. године, председник Градске општине Гроцка Зоран Марков, званично је пустио у рад бунар који побољшава водоснабдевање грађана Врчина. Отварању бунара присуствовао је и директор ЈП „Водовод и канализација Гроцка“ Славољуб Стевановић, као и чланови општинског већа, и одборници СО Гроцка.
Директор ЈП „Водовод и канализација Гроцка“ Славољуб Стевановић, изјавио је следеће: „Пуштањем у рад новог бунара у Врчину, водоснабдевање у овом насељу биће повећано за 40%, што је веома значајно за грађане, нарочито у летњем периоду, када је било највише проблема.“
Вредност ове инвестиције износи 5,5 милиона динара. То је друга инвестиција од доласка новог руководства у побољшање водоснабдевања, а према њиховим речима, планиране су нове инвестиције већ од следеће године.
Међутим, од „инвестиција“ стигла је само блокада рачуна грочанског водовода у износу од преко 65 милиона динара.
Гроцка ипак има проблема са водоснабдевањем
Бунар, који се налази испод виле “Гавриловић“, у насељу Дубочај, пуштен је 7. јуна 2013. у пробни рад, а према првим информацијама са којима је ЈКП „Водовод и канализација“ Гроцка располагао, сви виши делови овог места имају добар притисак воде. Због изградње овог бунара код Виле Гавриловић, директор ЈП“ Водовод и канализација“ Гроцка је подне тужбу Вишем суду у Београду због писања бившег локалног портала Наше Гроцке, у коме се наводи да је бунар изграђен на клизишту и да су грађани у страху због појаве новог клизишта. Клизиште је погодило овај крај поново, након изградње бунара, међутим рукводство водовода у Гроцкој и даље је тврдило да то није због изградње бунара, као и да ће грочани бити задовољни побољшаним снабдевањем и да више неће бити рестрикција воде.
Међутим, издат је план рестрикција воде и у Гроцкој:
Славољуб Стевановић је на челу водовода Гроцка, изузев кратких прекида, преко 10 година. На последњем конкурсу за директора водовода, који је спровела актуелна власт у Гроцкој, постављен је за директора са објашњењем да је он најбољи кандидат који се пријавио за директора изабран од стране стручне комисије.
Општински челници наводе да ће се проблем решити са прикључењем на Макиш- Младеновац
Како су дошле нове рестрикције воде, општински челници Гроцке сада наводе да ће се проблем водоснабдевања решити прикључењем на регионални водовод Макиш- Младеновац. Међутим, ни у једној изјави не наводе када ће се то десити. Иначе, овај водовод још није изграђен, а Гроцка ће се прикључити тек у другој фази на њега.
Почетак изградње овог водовода почео је још давне 1991 године!
Град Београд ове године наставља са изградњом регионалног водовода Макиш–Младеновац, рекао је градски менаџер Горан Весић у марту ове године и додао да наставак радова почиње три године после прекида изградње.
– Изградњом овог регионалног водовода трајно ће се решити водоснабдевање југоисточних београдских општина Гроцке, Сопота и Младеновца и зато је за Град Београд завршетак овог пројекта приоритет – рекао је Горан Весић и подсетио да је до сада у регионални водовод, чија је изградња почела 1991. године, уложено преко 60 милиона евра, а да су радови из потпуно непознатих разлога обустављени пре три године.
Према његовим речима, постојећа водоводна мрежа у ове три општине је недовољног капацитета и углавном се базира на коришћењу подземних вода преко локалних бунара.
– Још осамдесетих година прошлог века Београд је дефинисао стратегију развоја водоснабдевања ка овим општинама. Осим општина Сопот, Гроцка и Младеновац, изградњом овог водовода обезбедиће се снабдевање градском водом и за становнике општина Звездара и Вождовац, а нека од насеља су Калуђерица, Болеч, Лештане, Винча, Ритопек, Ресник, Пиносава, Бели Поток, Зуце, Умчари, Пударци, Дражањ и Ђуринци. Када водовод буде завршен, грађани свих ових општина имаће обезбеђено снабдевања питком водом, по принципу редовности, хигијенске безбедности, смањења губитака и одрживог коришћења свих локалних капацитета и изворишта – рекао је Горан Весић.
Он истиче да је потребно још око шездесет милиона евра и око шест година за реализацију да би се довршила изградња водовода до Младеновца са прикључцима.
– Град ће наредних година обезбедити континуирано финансирање овог пројекта све до његовог завршетка. Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда наредних недеља почиње са изградњом 1,6 километара прикључка ка Калуђерици, чиме ће се обезбедити стабилно снабдевање за становнике Калуђерице, Лештана и других делова болечког подручја. За овај посао је обезбеђен новац. Изградњом овог прикључка омогућиће се да се локална изворишта ревитализују, после чега ће задржати своју функцију снабдевања водом у случају ванредних и хаваријских стања у систему – рекао је Весић.
Од Петловог брда до резервоара у Младеновцу, дужина основног цевовода, са неколико резервоара и пумпних станица је 52 километра. Из основне трасе регионалног водовода, који је пречника 1,2-1,5 метара, у мањим пречницима се одвајају и прикључци за успутна насеља. Први је одвојак за Калуђерицу, затим за Врчин и Гроцку, а потом редом за Умчаре, Пударце, Сопот и Ђуринце. На крају система је резервоар у Младеновцу, запремине 10.000 кубних метара. До сада је, од Петловог до Бегаљичког брда, изграђено 27 километара цевовода, резервоар и тунел „Врчин”, као и првих 2,5 километара прикључка за Калуђерицу. Део система који је пуштен у функцију већ је омогућио неким насељима да се прикључе, чиме је укинуто снабдевање водом из бунара и обезбеђено стално снабдевање од пет кубних метара воде у секунди.
– Сада настављамо са радовима од Бегаљичког брда ка Младеновцу. Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда добила је налог да упоредо са радовима које ће изводити ове године започне са решавањем имовинско-правних односа на бројним парцелама на траси водовода, као и да заврши пројекте за извођење радова. То ће нам омогућити да у наредним годинама нема застоја у раду и да се регионални водовод гради према динамици – рекао је Весић и додао да је одлука да се настави са градњом регионалног водовода Макиш–Младеновац донесена на предлог председника општине Гроцка Стефана Дилберовића.
За Жиг Инфо
Жељко Маторчевић