ГЗЈЗ објавио резултате анализе крви особа које је ујео опасни паразит за првих седам месеци 2016. године
Од лајмске болести, која се преноси уједом зараженог крпеља, у првих седам месеци оболело је 140 грађана престонице, показују подаци Градског завода за јавно здравље. Стручњаци поручују да је најбитније да се крпељ извади у року од 24 сата од уједа, како би се смањила вероватноћа инфекције, а у наредних месец дана треба пратити да ли се појављују неки од симптома болести.
Код инфицираних, након седам до десет дана у просеку, јавља се црвенило на месту убода, које временом почиње да бледи у средини и добија прстенаст облик. Могућа је и појава повишене температуре, главобоље, болова у мишићима, увећања локалних лимфних жлезда. Други стадијум болести, који настаје неколико недеља или месеци од уједа, манифестује се јаче израженим симптомима грипа и појавом мањих печата ван места уједа. Ако се болест не лечи у овом стадијуму, после неколико месеци или чак година, може доћи до трајног оштећења зглобова, нервног система и коже.
Подаци говоре да је око 25 одсто крпеља у Београду заражено бактеријом која изазива лајмску болест, а највише их има на теренима обраслим травом висине до метар.
Б. Б. Новости