Почетна » Општина Гроцка истој приватној фирми дупло плаћала чишћење дивљих депонија

Општина Гроцка истој приватној фирми дупло плаћала чишћење дивљих депонија

од admin
0 коментар

Упркос чињеници да има чак два своја комунална предузећа у чију делатност спада и уређење и одржавање околине, Општина Гроцка неколико година уназад за посао уклањања дивљих депонија ангажује приватне фирме. Према истраживању Инсајдера, становници ове београдске општине су 2015. практично два пута платили исти посао истој приватној фирми, јер су и ЈП Дирекција за изградњу општине Гроцка и ЈП Грочански комуналац расписале тендер за исту услугу. То је општинску касу коштало 4,6 милиона динара без ПДВ-а.

Према јавно доступној документацији, Јавно предузеће „Грочански комуналац“ средином фебруара 2015. године расписало је тендер за посао уклањања дивљих депонија на територији општине Гроцка до краја те године. Као најповољнији понуђач изабрана је приватна фрима Градитељ. Уговор вредан 2,1 милиона динара потписан је 3. марта 2015.

Само два месеца касније, за исти посао, Јавно предузеће Дирекција за изградњу општине Гроцка такође расписује тендер. И у овом случају посао је добила фирма Градитељ. Уговор вредан 2,5 милиона динара потписан је 4. маја 2015. То значи да је Гроцка те године за уклањање дивљих депонија платила укупно 4,6 милиона динара без ПДВ-а.

Да није реч о различитим пословима јасно је на основу конкурсне документације, коју су огласила оба јавна предузећа. Наиме, у делу који се односи на врсту посла, техничке карактеристике, квалутет, количину и опис добара, рок и место извршења стоји готово идентичан текст и у јавном позиву Грочанског комуналца и у позиву ЈП Дирекције за изградњу општине Гроцка.

Тако у конкурсној документацији оба предузећа пише да се услуга чишћења дивљих депонија обавља на читавој територији општине Гроцка у току 2015. године, по потреби и по налогу Комуналне инспекције, да се комунални отпад одлаже на градску депонију у насељу Винча, да се плаћа само ефективан рад и да ће се обрачун вршити само на основу изведених радних сати.

Једина разлика је што у једном случају превоз отпада до Вичне плаћа наручилац, односно локално јавно предузеће, а у другом случају плаћа сам извођач.

Уклањање дивљих депонија у 2016. и 2017. коштало скоро упола мање

Имајући све ово у виду није јасно зашто су за исти посао расписана два тендера, и зашто је исти посао два пута плаћен. Да је посао дупло плаћен 2015. указује и то што је у наредне две године посао уклањања дивљих депонија коштао готово дупло мање.

Наиме, 2016. године тендер је расписало само јавно предузеће Дирекција за изградњу општине Гроцка. Посао је поново добило приватно предузеће, али овога пута ТДН из Београда и то за цену од око 2,6 милиона динара без урачунатог ПДВ-а.

Становнике Гроцке је и следеће године уклањање дивљих депонија коштало око 2,8 милиона динара без ПДВ-а , а посао на тендеру је добило предузеће ЕКО Гроцка. Цена ове услуге је међутим у 2018. години значајно скочила. На тандеру је као најповољнији понуђач победлиа фирма ЕКО Гроцка, али са понудом од око 4,1 милион динара без ПДВ-а.

Vrednost ugovorenog posla uklanjanja divljih deponija

У истом тренутку за комуналне послове задужена три предузећа

У општини Гроцка у једном тренутку у исто време практично су радила три јавна предузећа чија је делатност између осталог покривала одржавање и уређење јавних површина, што подразумева и уклањање дивљих депонија или одношење смећа.

Осим ЈП Дирекције за изградњу општине, комуналним пословима се примарно бавило Јавно комунално предузеће Гроцка основано давних седамдесетих година. Упркос овој чињеници, општинска власт крајем 2014. године одлучује да формира ново јавно предузећа „Грочански комуналац“. Оно тада практично паралелно почиње да обавља исти посао као и ЈКП Гроцка.

Годину дана касније општинска власт склапа уговор о јавно приватном партнерству са италијанском фирмом “Магипа” . У јулу 2015. се формира предузеће ЕКО Гроцка, у којој општина има 20 одсто удела. Према уговору, обавеза италијана је била да уложе око 10 милиона евра у решавање комуналних проблема у тој општини.

Тако у Гроцкој у том тренутку истовремено постоје чак три предузећа која се баве искључиво комуналним делатностима. Два јавна и једно које је јавно- приватно и у чијем власништву удео има Општина Гроцка.

Већ следеће године, у новембру 2016. ЈКП Гроцка, основано 1970. године, због лошег пословања и финансијских проблема одлази у стечај. Истовремено, ово јавно предузеће према подацима Државне ревизорске институције, иако у стечају, добија субвенције од Општине Гроцка.

С друге стране, на званичном интернет порталу општине, стоји да је „Грочански комуналац“ задужен за изношење смећа и одржавање јавних површина задужен у северном делу општине.

Субвенције јавним предузећима за три године повећане за 233 одсто

Државна ревизорска институција је анализирала пословање јавних предузећа у Гроцкој у оквиру ревизије сврсисходности субвенција у локалним самоуправама.

У извештају објављеном почетком децембра 2018. године, ДРИ је утврдила да је ова београдска општина у периоду од 2015. до 2017. за пословање јавних предузећа, у шта улазе зараде запослених и покривање дугова, из буџета издвојила више од 6,2 милиона евра, што је чак 98 одсто укупног износа за субвенције јавним предузећима.

За развој локалне инфраструктуре је с друге стране дато око 14.500 евра, односно тек два одсто укупних субвенција.

ДРИ је установио да је износ субвенција од 2015. до 2017. порастао за чак 233 одсто, а да је највеће увећање било у 2017. години.

Да се новац пореских обвезника најмање троши на побољшање квалитета услуга, инсфраструктуру показује податак ДРИ да из буџета општине Гроцка на субвенције јавним предузећима одлази више од четвртине новца.

Ова општинска давања су се најчешће повећавала ребалансом буџета или директним одлукама односно решењима самог председника општине.

Драгољуб Симоновић је, као кандидат Српске напредне странке, на челу Општине Гроцка био од јуна 2012. па до децембра те године, када је преузео функцију директора Железница Србије. Тада је, између осталог, потписао и спорни уговор са „Србијагасом“ у вредности од 21 милион евра за изградњу гасовода у Гроцкој, а пројекат до данас није завршен. Симоновић је на челу Железница био је од краја 2012. до почетка 2015. године када је због лошег рада и бројних афера смењен.

У међувремену, од децембра 2012. до маја 2014. председник Општине Гроцка је био Зоран Марков члан СНС, а од маја 2014. до 2016. Стефан Дилберовић, такође функционер СНС. Након београдских избора, Симоновић је у јуну 2016. поново изабран за председника општине Гроцка.

Ћутање надлежних у Гроцкој

Новинари Инсајдера упутили су још прошле недеље питања и Општини Гроцка и председнику Општине Драгољубу Симоновићу. Одговоре нисмо добили а питања су између осталог гласила:

због чега је исти посао два пута плаћен, зашто су поред постојећих комуналних предузећа ангажоване приватне фирме за уклањање дивљих депонија, због чега је формирано предузеће „Грочански комуналац“ иако је у том периоду постојало Јавно комунално предузеће Гроцка.

Једини одговор који смо добили од председника Општине Гроцка путем смс поруке је да не жели да одговара на питања која постављају, како је навео, „лажни новинари Милан Јовановић и Жељко Маторчевић“, односно новинар и уредник локалног портала Жиг инфо. Након што смо навели да су питања заснована на документацији и анализи новинара Инсајдера, од Симоновића више није стигао никакав одговор.

Иначе, новинари Инсајдера прикључили су се акцији коју је иницирао Веран Матић, а координира Цензоловка с идејом да више редакција истражује приче које је покренуо Жиг инфо, а као одговор професије на то што је новинару Милану Јовановићу недавно запаљена кућа, али и због чињенице да нападачи на Маторчевића нису откривени већ три месеца.

Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар