Почетна » У Храму Светог Саве сахрањен патријарх Иринеј

У Храму Светог Саве сахрањен патријарх Иринеј

од admin
0 коментар

 

Вучић: Оставио је за собом дело вредно дивљења

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је патријарх српски Иринеј „склопио очи онако како је и живео – у миру са собом, богом, црквом и људима“.

Председник је навео да је живот патријарха Иринеја имао јасне циљеве: бога, љубав и Србију и целокупан српски народ.

„Добро је знао да су нада и вера немогуће без љубави. А његова Србија је била она коју је сам стварао, која разуме, која побеђује радом, која нема потребу да мрзи. Храм који је градио и завршио је храм те и такве Србије. Веровао је да величина храма није у његовој димензијама и велелепном мозаику, већ у јединству на које позива. На много начина и он је био овај наш храм“, навео је Вучић.

Како је рекао, он је оставио један једини аманет – да храм, његов сан, никада не порушимо.

„Много храмова смо порушили пре него што нас је убедио да саградимо овај“, навео је председник и додао да „када се одвали громада од стене остане празнина коју ни векови не могу попунити“.

„Патријарх Иринеј оставио је дело вредно дивљења. Он је саградио овај храм. Знам колико је енергије и љубави уложио у то. Спреман сам да кажем да њега није било градили бисмо овај храм већ деценијама“, истакао је Вучић.

Како је рекао, патријарх је био заслужан и за културу сећања.

„Данас захваљујући њему говоримо више него икад о јунацима са Кошара. Шест година има како са његовим благословом обележавамо НАТО агресију, не плашећи се да кажемо истину било коме у свету“, навео је председник и додао да је он обновио дух јединства српског народа.

„Највећа брига му је био КиМ, поступао је рационално и хладне главе, да сачувамо или бар не признамо независност Косова. Веровао је у нарастајућу снагу српске државе и моћ да убеди свет да је за КиМ могуће само правично решење“, навео је председник.

Додик: Република Српска је била његова кућа једнако као и Србија

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да данас испуњавамо патријархову жељу да се окупимо и држимо заједно, да се као народ сабирамо и у вољи и у невољи. Како је рекао, 11 година сабирали су нас његови доласци, а сад одлазак.

„Он је имао снагу и моћ да нас сабере и увек држи заједно. Република Српска није у последњих 11 година ни плакала ни веселила се, а да са нама није био патријарх Иринеј. Република Српска је била његова кућа једнако као и Србија“, рекао је Додик.

Он је истакао да је патријарх „брисао све границе међу нашим државама, градовима, регијама, међу нама“.

„Необично обичан, човек чврстих речи и храбрих дела. Блага нарав била је параван иза које је био човек који никад није устукнуо. Његов одлазак долази у тешком тренутку за цркву, сигурно је да ће проћи године да се такав губитак надомести. Пријатељи кад год оду, оду прерано“, закључио је српски члан Председништва БиХ.

Старешина саборне цркве: Патријарх је људе различитих становишта придобијао за дијалог

Старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић рекао је да је бити човек тежња којом целог живота стремимно и да нас то стремљење приближава.

„Можемо данас рећи да је патријарх богат људским врлинама, а нарочито смирењем, људе различитих становништа придобијао за дијалог“, рекао је Лукић.

Он је навео да је долазак патријарха на трон после патријарха Павла, чије је поштовање било огромно у народу можда је и најавећи показатељ његове величне.

„Није било лако преузети кормило српске цркве након Павла, али он је без имало оптерећења наставио у духу најбоље традиције и све године посветио суочавању са свим проблемима који су оптерећивали цркву.

Писмо руског патријарха: Завршетак Храма једно од његових главних достигнућа

Митрополит Руске православне цркве Иларион Алфејев прочитао је писмо руског патријарха Кирила.

„Бог је цркви светитеља Саве даровао мудрог патријарха који је цео свој живот посветио њеној духовној бризи. Испуњен хришћанском љубављу за људе новопросветљени патријарх се не штедећи своју снагу увек трудио да буде поред своје пастве, радујући се са радоснима и тугујући са онима који тугују. И у последњи час свог земаљског живота је поделио страдања оних верника чији је живот прекинула страшна епидемија“, истиче се у писму.

Како се наводи у писму, последње и неостварена жеља новопрестављеног патријарха била је да освешта Храм Светог Саве у Београду.

„Завршетак унутрашњег уређења овог храма ући ће у историју као једно од главних достигнућа његовог патријархслужења“, каже се у писму које је приочитао митрополит Иларион.

Митрополит Хризостом: Патријарх Иринеј је био достојан учитеља патријарха Павла

Митрополит дабробосански Хризостом рекао је током опела да је партријарх „колико јуче био са нама и неуморно бринуо о цркви и роду нашем“.

„Патријарх је патио и туговао због подела у православљу, а цркву је тихо, мудро и стрпљиво предводио 10 година. Показао се достојан свог учитеља патријарха Павла, а то није било лако и једноставно“, навео је он.

Митрополит дабробосански је рекао да се Иринеј никада није предавао, нити малаксавао у служењу богу.

„Научио нас је како стрпљењем да служимо цркви, био је бескомпромисни борац за очување угледа цркве и народа и ушао је у историју цркве“, закључио је Хризостом.

Епископ бачки Иринеј: Патријарх је био човек мира

Епископ Бачки Иринеј рекао је да је пратријарх Иринеј био понекад изложен неправедним осудама – неки су говорили да није довољно савремен, а други да је ригидан, да показује нетрпељивост коју преписују и цркви, а трећи како је сувише попустиљив и спреман на компромисе.

„Ништа од свега тога није истина зато што је патријарх, како му је име гласило, био човек мира, мироносца и миротворца и међу људима, хришћанима и народима“, рекао је епископ Бачки и додао да га „испраћамо више са радошћу, него са жалошћу“.

Он је наводио делове из његове биографије. Како је истакао, у појединим местима имао је ту част да буде у исто време кад и он, те сада даје и лично сведочење.

„Све могуће ратове бежаније расколе који су потресали нашу цркву, све је он то морао да преживи и да да истински одговор на све изазове и искушења“, рекао је он.

Како сматра, патријарх је због тога био омиљен код огромне већине људи, нарочито оних који имају духовну свест.

„Умео је да сачува хладнокрвност, узврати пажњом, добротом добрим делима људима који су му наносили неправду на овај или онај начин“, навео је епископ.

Он је завршио, како је рекао, реченицама које су изречене ових дана, а које је изрекла стварна, а не лажна интелектуална елита: „Његова мекоћа је била његова снага, уздржаност мудрост“.

Заупокојену литургију у Храму Светог Саве служио је митрополит дабробосански Хризостом, уз саслужење више архијереја, свештенства СПЦ и гостију из других помесних православних цркава.

У Храму Светог Саве присутни су били председник Србије Александар Вучић, српски члан председништва БиХ Милорад Додик, председница Владе Србије Ане Брнабић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министар одбране Небојша Стефановић, министар спољних послова Никола Селаковић, амбасадор Србије у САД Марко Ђурић и други.

Синод је уочи литургије поручио грађанима да ће се СПЦ током молитвеног испраћаја патријарха Иринеја стриктно придржавати мера које су због тешке епидемиолошке ситуације прописали надлежни државни органи, као и да је због тога обезбеђен директан пренос на првом програму Радио-телевизије Србије.

Такође, Синод је саопштио да, у складу са Уставом, СПЦ преузима дужности патијарха, а да ће председавати митрополит Хризостом, који је и најстарији по чину у овом телу. За администратора упражњене Архиепископије београдско-карловачке изабран је епископ шумадијски Јован.

Грађани су јуче патријарху могли да одају почаст у Саборној цркви, где велики број људи и свештенства није носио маску и поштовао предвиђену дистанцу.

Ковчег с телом патријарха је био отворен, а преко је стављено и провидно стакло. Упркос томе, бројни грађани целивали су ковчег.

Патријарх СПЦ Иринеј преминуо је у петак у 91. години, након борбе са коронавирусом.

Сумирајући деценију коју је провео као поглавар, почетком ове године, рекао је да живимо у времену када није лако бити на неком високом положају, па тако није једноставно ни бити патријарх, наводећи да се трудио и чинио све што је у његовој моћи да Цркву води исправним путем.

Српска православна црква је објавила да је патријарх Иринеј преминуо у 7.07 сати у војној ковид болници „Карабурма“ у Београду.

Због смрти патријарха, Влада Србије прогласила је тродневну жалост од 20. до 22. новембра.

Бета, Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар