Специјалиста физичких наука Душко Кошутић изјавио је да Институт за нуклеарне науке „Винча“ представља опасност за становништво, јер радиоактивни отпад у „Винчи“ и даље чека складиште.
Кошутић је за лист Нова упозорио да се огромна количина радиоактивног отпада, произведена у бившој Југославији, и даље налази у два стара хангара „Винче“, на 12 километара од центра Београда.
„Нови хангар Х3, који је и објекат за безбедно складиштење таквог отпада, направљен је још 2009. године, али је и даље празан. У том хангару би требало да се складишти отпад препакован из прва два хангара, а након тога да се пребаци на трајно одлагалиште“, казао је Кошутић, који је био члан екипе из „Винче“, која је уклањала муницију од уранијума након НАТО бомбардовања СРЈ.
Он је додао да држава ништа не предузима у решавању тог проблема већ 15 година.
Кошутић је рекао да ће процедура складиштења отпада у нови хангар трајати годинама, јер мора да се види чега има и колико.
„У хангарима су бурићи са радиоактивним отпадом који временом кородира и може да дође до цурења. Ако не може да се приђе бурићима, онда не можете да закључите шта се тамо дешава док нешто не почне да цури и то не приметите у води или земљи“, казао је Кошутић.
Он је истакао да се у Србији и даље ствара радиоактивни отпад.
„Људи у индустрији раде са дефектоскопима, са иридијумом, селеном и додје време када они морају да се одложе и замене другим радиоактивним изворима. И даље имамо одредјен број громобрана које треба поскидати и негде складиштити, у званичној употреби имамо и јонизационе детекторе дима“, рекао је Кошутић.