Почетна » Стишки ратари 23. марта излазе на улице тракторима

Стишки ратари 23. марта излазе на улице тракторима

Овај проблем је последица, сматрају пољопривредници, одлуке државе из прошле године да забрани извоз

од Други Пишу
0 коментар

Због проблема са вишком пшенице коју немају коме да продају и где да складиште, а за три и по месеца почиње нова жетва, као и због ниске цене, пољопривредници Удружења „Стиг” одлучили су се за протест.

На тај корак их је додатно подстакло неодазивање министарке Јелене Танасковић на позив да дође у Пожаревац и разговара са пољопривредницима Браничевског округа. Зато ће 23. марта тракторима блокирати пут који из Пожаревца води ка Београду, код моста на Морави.

Ни на недавном састанку у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде није им понуђено никакво решење, иако је овај проблем последица, како сматрају, одлуке државе из прошле године да забрани извоз како би сачувала прехрамбену сигурност. По речима Недељка Савића, председника „Стига”, тада је пшеница могла да се извезе за 40, а сада су цене испод 30 динара по килограму и нема тражње.

Доста пшенице ускладиштено је код пољопривредника, а огромне количине су и у силосима, јер велики откупљивачи сада неће да извозе, јер им не одговара цена, а кад буду решили неће ни моћи да извезу. Најгоре је што они сада неће ни откупљивати нове количине јер би били на губитку. Шта сад да уради произвођач уочи нове жетве, кад држава нема никакву стратегију, каже Недељко Савић за „Политику”.

Објашњава да је након укидања забране извоза, односно од прошле жетве до данас, извезено свега 400 хиљада тона што је симболично, а да је према подацима Дирекције за робне резерве на залихама још 1,4 милиона тона пшенице. Још увек не може да процени колики приноси се очекују у новој жетви, али сматра да предстоји велики проблем око продаје и складиштења.

Десиће се да у жетви неће имати ко да купи или хоће, али по багателној цени. Трговина је потпуно стала, можда ће нам понудити око 25 динара, а нама су сви импути поскупели. Тренутно производимо пшеницу испод цене коштања, каже Савић, додајући да су незадовољни и висином субвенција по хектару које нису повећане у односу на прошлу годину, упркос поскупљењу репроматеријала. Као и раније, оценио је да е-аграр представља само куповину времена и ништа не решава.

 

Оливера Милошевић, Политика

Можда ти се свиди

Оставите коментар