Први штрајк упозорења запослених у Институту за реуматологију у Београду, одржаће се сутра у периоду од 14 до 15 сати испред ове установе, након чега ће се особље упутити до Министарства здравља, а потом и до Владе Републике Србије у Немањиној улици. Од првог протеста, који је одржан у августу ове године, до данас, запослени имају само један захтев – оставка или смена директора Института проф. др Горана Радуновића.
“Ово ће бити први пут да штрајкујемо, а окупићемо се тим поводом испред зграде Института, у среду, у периоду од 14 до 15 сати. После тога идемо до Министарства здравља да предамо обавештење о штрајку, па настављамо даље до Владе Србије, где ћемо поново предати захтев за смену директора”, каже за Нова.рс др Оливера Станковић, председница ОО СЛФС Института за реуматологију Београд.
Здравствени радници боре се за нормалне услове рада у овој установи, пре свега због својих пацијената.
„Желимо да скинемо љагу са нашег Института који води бахати брачни пар. Поручујемо да нећемо да слушамо бесмислене наредбе, да радимо под сталном претњом отказа, да трпимо премештаје, хоћемо нормално да радимо, да сачувамо нашу установу и да тај човек оде!“, наглашава др Станковић.
Током лета, тачније у последња три месеца, ситуација на Институту се, према речима запослених и пацијената, додатно погоршава.
“Одређени број колега је напустио Институт, сада, између нас који смо остали, распоређујемо пацијенте. Отишли су нам искусни лекари и сестре, који су били средњег животног доба, односно стажа, они који су могли највише да помогну оболелима и да још дуго преносе своје знање млађим генерацијама. Трудимо се да пацијенти не трпе због недостатка кадра, ни хоспитализовани, ни они који долазе на амбуланте прегледе, међутим они осећају негативну атмосферу и жале се због тога готово свакодневно,” каже за Нова.рс доц. др Предраг Остојић, специјалиста реуматологије и потписник петиције за разрешење директора ове установе.
Подсетимо, здравствени радници Института за реуматологију више од две године раде у лошим условима, а како тврде, свакодневно трпе мобинг, премештаје, а од недавно са директором нема комуникације, осим путем интерфона и мејла.
Први протест организовали су током лета, други је био у септембру, али од надлежних нису добили одговор о смени директора, због чега ће сутра у 15 и 30 одржати трећи протест, а претходно и штрајк упозорења.
Foto: Goran Srdanov/Nova.rs
Ана Марковић Нова