Велики број грађана жали се овог месеца на вишеструко увећан децембарски рачун за струју. Удружење потрошача Ефектива саветује им – да обавезно уложе рекламацију.
Репортерка Н1 каже да су грађани збуњени децембарским рачунима за струју, јер многи тврде да су и више него двоструко увећани. Она додаје и да је у јулу рекламација имала смисла, јер је усвојено око 50 одсто рекламација.
Јован Ристић испред удружења потрошача Ефектива истиче да је ово проблем који се не јавља сада и сматрају да „нема везе са хакерским нападом“.
„Шта год ЕПС прича да се дешава, очитавање струје и давање рачуна нису повезане радње. Кад очиташ струју, на основу тога правиш рачун, ако ти хакери упадну у систем, не значи да су ти напали читаче за струју. Имали смо проблем у зиму 2016/17, када је због огромног притиска јавности неколико људи у ЕПС смењено. Када се иста ствар десила током лета 2023. било је премало извештаја и нико није одговарао, то се сада дешава у овом тренутку. Опет се потрошачи жале на енормно увећане рачуне за струју“, каже Ристић.
Он наглашава да „човек који очитава струју није погођен хакерским нападом“.
„Треба се поставити питање квалитета очитавања и какве вредности очитају онда кад не очитају. Јављали су се потрошачи током лета, да они који сами себи могу да очитају струју виде једну вредност на бројилу, а на рачуну другу. Било је свега и свачега, неке од тврдњи потрошача су ишле су домен теорија завере, али у ситуацији где потрошач сам себи очитава вредост и види да није исто, јасно је да није било очитавања“, каже он.
На питање могу ли хладан децембар и поскупљење струје ово да објасне, саговорник Н1 каже да „не може на оваквој размери“.
„Зиме су биле и оштрије него сад, децембар није био ни изблиза оштар као зима 2016/17, па опет није било рационалног објашњења тога што се десило, била је одговорност неког у ЕПС. Поставља се питање како је могуће да очитавање или неочитавање струје прође без икаквих последица. Не могу да верујем да је хакерски наапд. Претходна два пута већ се дешава великом броју људи, треба испроверавати шта се дешава“, каже он.
Наглашава да потрошачи не смеју да одустају.
„Улаже се рекламација, нека потрошачи забораве на усмено изјављивање рекламације, јер не оставља траг у систему, изјављује се мејлом, препорученом поштом или директном предајом откуцаног текста у самој филијали ЕПС. Рок за одговор је осам дана. Трговац, у овом случају ЕПС, дужан је да заприми рекламацију, не може да изјави да не заприма рекламацију, и да изда потврду о примљеној рекламацији. Када се даје одговор, мора да садржи одлуку по рекламацији, мора да се каже утврдили смо то и то, усвајамо или не усвајамо рекламацију“, објашњава Ристић.
Одговор, додаје, мора да садржи и одлуку.
„Постоји још једна радна коју паралелно треба урадити. Ако сте добили рачун који је напумпан, приложићете и рачун који рекламирате, али ћете у захтеву да истакнете да тражите вредности очитавања претходна три месева најмање и уплатићете неспоран део рачуна“, каже он.
Објаснио је и како попунити уплатницу.
„Пошто ЕПС издаје рачуне који нису у складу са добром пословном праксом, а рекао бих ни са законом, због чега смо их још пре две године пријавили Министарству трговине. Издају уплатнице које су необележене, кад плаћате, не знате шта плаћате, само ако немате претходних задужења, ви сте сигурни да сте платили баш тај месец. На општој уплатници треба написати да се плаћа за тај и тај месец те и те године неспорни део рачуна“, каже Ристић.
Саветовао је грађанима да и надаље плаћају општим уплатницама.
„То је не само за ову ситуацију добро да се ради, већ и генерално“, тврди он.
Foto SkrinsotN1
Н1 Београд, Тамара Стојановић