Колико су астротурфери популарни у Гроцкој, најбоље говори пример једног од бившег председника ГО Гроцка, који је направио налог на друштвеној мрежи Фејсбук по имену његове секретарице а по презимену једне печењаре из околине суседне Општине.
Дешавало се да тај председник заборави на којем је профилу, те је врло често профил који служи за астротурфинг, из женског рода прелазио у коментарисање у мушком роду.
Борба против дезинформација које производе астротурфери по друштвеним мрежама је изузетно тешка. Њихов циљ, барем што се ГО Гроцка тиче, јесте да ублажи текстове написане на порталу Жиг инфо везане претежно за истраживање о корупцији. Бесконачним понављањем једне те исте реченице или сличне фразе у коментарима на друштвеним мрежама испод објављеног текста обично иде у смеру омаловажавања новинара Жиг инфа или, с друге стране, приказивање бивше структуре власти да су радили и горе ствари од написаних у тексту.
У великом броју случајева такви профили су лажни, а администратор странице истима забрањује видљивост странице (банује). Дугогодишњим проверама профила, оних који коментаришу на друштвеним мрежама, на страницама Жиг инфа, допринело је да се астротурфинг, малтене, искорени јер врло је незнатан проценат правих профила који ће се упустити у било какву расправу.
С друге стране, присутан је и астротурфинг када се може доћи до веома важне и битне информације, везано за рад локалне самоуправе. Такви примери се дешавају обично када неки радник локалне самоуправе, у жељи да се освети због малтретирања, или због пребацивања на ниже радно место, почне да открива податке интересантне за јавност. Пракса је да се ти, обично тек направљени профили, прате шта коментаришу, евентуално им се обрише коментар уколико је увредљиве садржине и слично, а затим се информације филтрираји и истражују. Проценат да су те информације тачне су готово стопроцентне.
Било је ситуација када се сазнало за неку информацију, која је била јако поуздана и проверена, али је стопирана за објављивање. То се дешава обично у случајевима када се процени да ће објављивањем те информације бити заустављен процес оне садржине која се налази у тексту. А ако би дошло до заустављања те информације, самим тим она би постала лажна.
У изузетним случајевима смо објавили такве информације. Један од таквих случајева је хапшење бившег председника ГО Гроцка, осумњиченог као налогодавца за паљење куће новинара нашег портала. Петнаестак минута након што га је полиција ухапсила у једном ресторану у Гроцкој, до наше редакције је стигла та информација. Одмах смо почели са провером код више извора и сви су потврдили ту информацију. Међутим, оно што је било за нас одлучно да са таквом информацијом не излазимо у јавност, јесте чињеница да таблоиди такву информацију нису објавили. Дакле, постојала је могућност да ухапшени председник буде врло брзо пуштен, те би објављену информацију о његовом хапшењу демантовао, а објављени текст би био у домену лажних вести.
Тек када нам је стигла потврда да је бившем председнику ГО Гроцка одређено задржавање од 48 сати, и када је из таблоида саопштено да ће се председник Републике Србије, у ванредној конференцији за новинаре обрати „нацији“, објавили смо вест о хапшењу бившег председника ГО Гроцка. Након пар минута након објављивања нашег текста, сви таблоиди су објавили ту информацију, са детаљима хапшења.
Ситуација у протеклих пар месеци, што се тиче дезинформација се поправила. То је поготово уочљиво пред предстојеће изборе. Заузети политичким активностима, не постиже се са ширењем дезинформација и астротурфинга.
Екипа Жиг инфа
Овај текст је настао у оквиру пројекта „Јачање капацитета локалних медија у Србији у борби против пропаганде и дезинформација“