Како се наводило у саопштењу за медија, иницијатор и главни покровитељ израде скулптуре је градска општина Гроцка, а донатори су привредници са општине Гроцка и то компанија: ПДМ Агро фруит из Пудараца (предузеће садашњег председника ГО Гроцка), предузеће ЕДЕПРО из Лештана, предузеће Нова Шумадија из Гроцке и пекара АС-Браћа Станковић из Гроцке.
Тадашњи председник ГО Гроцка Драгољуб Симоновић, на отварању, обратио се пристнима и рекао да скулптура “Грочанка“, као симбол Гроцке, преставља српску девојку у традиционалној народној ношњи , која у руци носи котарицу са воћем које се производи на нашој општини.
Отварање „Грочанке“ 2017. година
Судећи по данашњем обележавању, скулптура „Грочанка“ је од традиционалне српске девојке са традиционалном ношњом, прешла у „симбол насиља над женама“.
Наиме, према информацијама Инфо службе ГО Гроцка, Међународни дан борбе против насиља над женама симболично је обележен данас и у Гроцкој. Тим поводом, како су саопштили из Инфо службе, председник градске општине Гроцка Драган Пантелић и председница Удружења „ Центар за жртве насиља Дар“, Марија Милановић положили су цвеће у центру Гроцке и на тај начин одали почаст настрадалим женама , жртвама насиља.
ЕЖИ