Почетна » Hrvati nam još nisu odgovorili na notu

Hrvati nam još nisu odgovorili na notu

од admin
0 коментар

„To su neke osnovne stvari u diplomatiji. Kada Šešeljeve grupacije zapale hrvatsku zastavu, obično sledi protest. Reč je o osnovnim stvarima. Ako neko pali srpske novine, srpsku zastavu, ako postoje takvi slogani i takve parole koji su direktan poziv na obračun sa Srbima, na to država mora da reaguje. Bilo je dosta takvih protesta i mi ne očekujemo da je svaki takav protest od istorijskog značaja. Voleli bi da ne dolazimo u situaciju da jedni drugima šaljemo proteste“, rekao je Dačić novinarima na Bledu.

On je ocenio da su odnosi između Srbije i Hrvatske ključni za odnose u regionu i da zato treba smirivati situaciju.

„Lako je situaciju podgrevati“, rekao je on.

Šef srpske diplomatije je kazao i da se nije mnogo odmaklo u rešavanju pitanja razgraničenja sa Hrvatskom i da se Srbija pre zalaže za rešavanje problema otvoreno i dijalogom nego arbitražom.

„Naše je opredeljenje da to pokušamo da rešavamo bilateralno, znači dijalogom, da ne treba da idemo na neke arbitraže. Mi nismo ni počeli ozbiljne suštinske razgovore na tu temu sa Hrvatskom. Sada se formiraju komisije koje će time da se bave i ja sam odredio državnog sekretara Nemanju Stevanovića da vodi deo ekipe koja će se baviti otvorenim pitanjima sa Hrvatskom“, rekao je Dačić.

On je dodao da ranijih godina sa hrvatske strane nije postojala zainteresovanost za rešavanje tih pitanja.

„Priča se zaglavila na tome da Hrvatska ima jedan pristup, Srbija drugi – Srbija misli da razgradničenje treba da ide sredinom reke, a Hrvatska da prioritet treba da bude katastarski pristup“, rekao je Dačić.

Upitan da prokomentariše spor Hrvatske i Slovenije Dačić je kazao da Srbi i Hrvati imaju dosta problema i da Srbiji ne treba da učestvuje u slovenačko – hrvatskim.

„Vi bi sad voleli da ja kažem da je to loš stav Hrvatske. Mi sa naše strane ne ulazimo u to ko je u pravu ko nije, mi možemo da raspravljamo da li treba da se poštuje odluka arbitraže. Verovatno ako je neko ušao u arbitražu treba da poštuje odluke arbitraže ako je obavljeno sve kako je bilo predviđeno. Mi bi smo voleli da se svi ti problemi rešavaju otvoreno i u dijalogu i da pokažemo da možemo nešto rešimo i bez upliva sa strane“, rekao je Dačić.

Prema negovim rečima, treba ići u susret tim pitanjima i da jer dobro što predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaju komunikaciju i da će biti sastanaka, ali nije mogao da precizira kada će oni biti održani jer se to pitanje sada ne postavlja kao hitno.

„Ako nema kompromisa, onda će se tražiti, kao što je Hrvatska već tražila da se ide na arbitražu. Možda će malo promeniti stavove posle svega što se dešavalo ali mi se nikada nismo izjašnjavali da želimo da idemo ana arbitražu, već želimo da se problemi reše neposredno“, rekao je on.

Upitan da prokomentariše politiku proširenja EU, Dačić je rekao da je ona dobra ne samo za Srbiju već i za EU.

„U uslovima razjedninjavanja, bregzita i raznih drugih problema EU – od migrantske krize do terorizma, ulazak našeg regiona u EU je doprinos konsolidaciji same te ideje. Da ne pričamo da je to faktor smirivanja tenzija u regionu. Mi ostajemo privrženi svom cilju- a to je punopravno članstvo u EU i jedino mislimo da treba da postoji transparentna perspektiva. Ta perspektiva mora da ima srećan ili tužan kraj, ali se nadam da će biti srećan, odnosno da ćemo ući u EU pre nego što se ona raspadne“, rekao je Dačić.

On je dodao da trenutno u okviru Ministarstva spoljnih poslova Srbije postoji Uprava za dijasporu i najavio da će se raditi na učvršćivanju odnosa sa dijasporom i Srbima u regionu.

ALO! Izvor vesti

Можда ти се свиди

Оставите коментар