Зависност РЕМ-а од власти, проблем нестранспарентности власништа медија, као и некажњавање напада на новинаре – главни су проблеми на медијској сцени Србије, наводи се у извештају Владавина права и слобода медија у Србији – Извештај из сенке за 2024. годину, који су урадили Независно удружење новинара Србије и итајијанска тхинк танк организација ОБЦТ.
Извештај пружа ажурирану и свеобухватну анализу медијског пејзажа Србије и указује не само позитивне кораке напред, вец́ пре свега на преостале и нове изазове којима се треба позабавити. Европска комисија јуче је објавила Извештај о владавини права где је, поред земаља чланиаца ЕУ, по први пут укључила и земље кандидате (и Србију) у свој механизам праћења владавине права и где позива надлежне националне органе да реше потенцијалне ризике. Једна од четири области које извештаји обухватају посвец́ена је слободи и плурализму медија и бави се низом медијских питања у распону од законодавног оквира, рада регулатора и јавних сервиса, до безбедности новинара и функционисања медијског тржишта.
Извештај НУНС-а и ОБЦТ-а представља допринос прац́ењу владавине права Комисије ЕУ.
У Извештају из сенке се наводи да проблем РЕМ-а није у кршењу закона, већ у пропуштању да се он спроводи.
“Без правог извршења од стране независног регулатора који може да врши пропорционални утицај без мешања власти, али и ималаца дозвола, власника и медијских магната склоних да чувају своје интересе, такви концепти неће дати опипљиве резултате”, наводи се у Извештају из сенке.
У њему се указује да РЕМ и даље одбија да додели пету дозволу. Посебно се ставља нагласак на смањење контроле квалитета нових услова и критеријума за издавање дозвола за пружање медијских услуга у Правилнику тј. да више не постоји минимум 20 процената програма посвећеног документарном, научно-образовном, културно-уметничком и дечијем програму.
Констатује се чињеница да именовање чланова Савета РЕМ-а зависи од одобрења Народне скупштине, уз именовања независних кандидата од стране овлашћених предлагача које такође одобрава Народна скупштина, и то оставља процес и даље отворен за политичку манипулацију.
Уосталом, у новембру 2023. године, Европска комисија је установила да „РЕМ није успео да докаже своју независност на доследан начин и да у потпуности оствари своје надлежности у заштити медијског плурализма”.
Питање власништва медија и даље је велики проблем, јер је тешко открити крајње власништво, а доста власника је уписано кроз повезана друштва. У извештају се наводи да власници четири приватна пружаоца медијских услуга којима је РЕМ обновио лиценце у 2022. години су медијски магнати са везама у СНС-у. Ово се одражава у њиховом извештавању, али подаци о крајњем власништву нису увек тако лако доступни.
У Извештају се наводи да је нови Закон о јавном информисању и медијима, без обзира на привид либералнијег језика у неким другим аспектима, доста регресиван по питању власништва и да дозвољава држави, преко Телекома Србије (који је једино друштво капиатала у делимичном власништву државе, а које обавља делатност електронских комуникација), да законски и званично буде власник медија.
У Извештају се наводи да проблеми у вези са безбедношћу новинара/ки немају везе толико са законом, колико са спровођењем и извршењем и да су “полицијске снаге и правосуђе на неки начин саучесници, јер дозвољавају починиоцима да делују уз „политику некажњивости” захваљујући томе што они не умеју или не желе да интервенишу кад дође до претњи или стварног насиља против новинара”. Према наводима из извештаја, ослобађајућа пресуда за убиство Славка Ћурувије „не шаље јасну поруку да се напади и кршења безбедности и права новинара неће толерисати”.
НУНС је у својој бази забележио 75 инцидената само у 2024. години. У бази СафеЈоурналистс забележена су 43 озбиљна инцидента, укључујући 31 озбиљну претњу, 8 физичких напада и 4 друге претње.
За разлику од Извештаја Европске комисије, у Извештају из сенке дате су препоруке за сваку од девет појединачних области које иду у правцу даљег усаглашавања српске регулативе са новим медијским законодавним оквиром, али и даље доследне имплементације Медијске стратегије и припадајућег акционог плана и мониторингом спроведених активности.
Цео Извештај из сенке са препорукама можете преузети на сајту НУНС-а.