Родитељи деце са сметњама у развоју из Бачке Паланке, а који су добили позив од председника општине након емитовања прилога Н1 да нису испуњени њихови захтеви о изградњи дневног боравка за њихову децу, пристали су на разговор. Сам председник Србије је, како се наводи, делегирао министра Немању Старовића за ово питање.
Године 2022. у Бачкој Паланци мајке са децом која имају сметње у развоју одлучиле су се да развију транспарент на предизборном митингу СНС, којим су тражиле дневни боравак за своју децу, како би и председник увидео њихов проблем.
„Председниче, помозите, деца ометена у развоју су у општини Бачка Паланка заборављена… Да прочитам, да сви чују и виде, па Вас молим да сви спустите сада транспаренте, нит ја видим људе, нит људи виде нас“, рекао је Вучић тада на скупу.
С решавањем проблема се почело, али се није завршило – радови на изградњи дневног боравка требало је да буту готови у јуну ове године, али нису. Тако су мајке, како би се избориле за права своје деце, донеле одлуку да крену у понедељак пешака у Београд.
Али, након емитовања прилога Н1 о проблемима ових родитеља, стигао је позив за састанак, а који су родитељи прихватили.
Председник скупштине општине Милан Чавић рекао да је председник Вучић делегирао министра Немању Старовића за ово питање и да ће састанак у Београду са родитељима бити у понедељак.
Једна од мајки деце са сметњама у развоју Јарослава Молнарова је рекла раније да су на састанке ишле и пре. Из њих су остала само обећања.
„Ми можемо да одемо на састанак, али ми смо на такве састанке одлазили годинама. Обећавања су била од јануара, маја, новембра – та три месеца су се вртела у круг. Више не верујемо општини. Све се завршава на обећањима“, додала је за Н1.
Молрнарова истиче да се родитељи никада неће уморити, јер самим тим што су родитељи – немају права да се уморе. А захтев је да се убрза изградња дневног боравка.
„Родитељи се и плаше. Не знам чега. Ово је законско право – да имају дневни боравак, који треба да оснује локална заједница у којој деца са инвалидитетом живе… Треба да се изгради, да имају свој кутак, где могу да имају своје активности… Они чекају на родитеља да се врати кући, па да тај родитељ опет нешто организује… Ја више не могу да будем толико физички активна, као кад сам имала 25 година, када је почео да ми се дешава проблем“, закључила је за Н1.
Foto:Ksenija Pavkov/N1