Додељене награде „ПЛАНЕТАРНИ ТЕСЛА“ за изузетна достигнућа
Никола Тесла највећи српски научник и проналазач, био је визионар, који је вредност научног рада мерио према доприносу човечанству. Овај геније, чији су проналасци обликовали савремени свет, постао је непресушна инспирација многим генерацијама научника, истраживача, али и уметникакојима је циљ да досегну врхунске резултате у својим областима. Тесла научна академија установљењем награде Планетарни Тесла, жели да промовише његову целокупну заовставштину, научни допринос, као и морални кодекс који је поставио и кога се доследно придржавао до краја живота.
„Научни допринос Николе Тесле, једног од највећих умова у историји цивилизације је несумљив, али оно на шта желимо посебно да укажемо је његова потпуна посвећеност добробити човечанства. Тесла није био само
научник, већ и велики хуманиста. Награда Планетарни Тесла има за циљ да награди и истакне појединце чији рад, иновативност и етичност највише одражавају Теслину филозофију. Наша амбиција је да ово признање временом стекне међународни значај сличан Нобеловој награди“, изјавио је проф. др Дејан Илић, председник Тесла научне академије.
Награда Планетарни Тесла додељује се у 8 категорија, а овај широк спектар управо одражава универзалност
Теслиног генија и његов утицај на различите сфере живота. Критеријуми за награду обухватају:
изузетна достигнућа која доприносе развоју људског друштва; врхунске резултате у науци, култури, образовању, спорту узорност промовисање мира и пријатељских односа између држава, афирмацију добросуседских односа и активне мирољубиве коегзистенције; моралне и етичке вредности; толерантност, поштовање људи без обзира на националност и верско опредељење; хуманост и доброчинство; залагање за заштиту животне средине; посвећеност истини, слободи и правди и допринос развоју демократије.
Стручни жири, у саставу: академик Миливоје Унковић, потпредседник Академије наука и уметности Републике Српске (председник жирија), проф. др Радован Пејановић, проф. др Бранко Ковачевић, академик Радмила Тонковић, др Рудолф Хенсел, проф. др Милица Костић (Универзитет у Београду), проф. др Мишко Кораћ, Никола Лончар, оснивач Научне фондације Никола Тесла (Филаделфија), Драган Вујичић, новинар и публициста, Горан Марјановић, инжењер, проф. др Братислав Миловановић (Универзитет у Нишу), проф. др Зоран Бингулац и Владо Маркановић, оснивач Тесла научне академије, од великог броја пристиглих номинација изабрао је добитике који су својим радом показали да следе идеју и пут великог Николе Тесле.
Први добитници награде Планетарни Тесла су:
У категорији Протагонисти мира: Виктор Орбан, премијер Мађарске.
У категорији Борци за истину: Џулијан Асанж, новинар и активиста.
У категорији Уметници: Марина Арсенијевић, уметница.
У категорији Предузетници: Илон Маск, амерички бизнисмен и инвеститор.
У категорији Жене света: Пенг Лијуан, прва дама Кине.
У категорији Спортисти: Новак Ђоковић, тенисер.
У категорији Научници: Проф. др Гордана Вуњак Новаковић, професорка биоинжењерства и медицинских наука на Универзитету Колумбија у Њујорку.
У категорији Редитељ Истраживач: Виталиј Леонидовић Правдивцев, редитељ.
Награда је, као посебно признање додељена и Владимиру Лучићу, генералном директору Телеком Србије.
Награда Планетарни Тесла додељује се под генералним покровитељством Телекома, а пројекат су подржали
Српска академија наука и уметности – САНУ, Академија науке и уметности Републике Српске, Матица српска,универзитети у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Косовској Митровици, Источном Сарајеву, Бања Луци, као и Академија инжењерских наука, Привредна комора Србије, Унија послодаваца Србије и Тесла научна фондација из Филаделфије. Тесла научна академија је установила награду Планетарни Тесла са циљем да она постане традиционална.
Као што је Тесла својим изумима променио ток историје, тако и ова награда има за циљ да подстакне будуће генерације да теже ка иновацијама које доносе напредак и корист читавом човечанству. Верујемо да ће на тај начин бити настављена његова визија мира и хуманизма, без којих ниједно откриће нема правог смисла.