Почетна » Нови оптимизам:Трибина у Нишу: Политичке странке као темељ политичког деловања

Нови оптимизам:Трибина у Нишу: Политичке странке као темељ политичког деловања

од Жиг Инфо
0 коментар

Политичке странке су неопходан алат борбе који се мора прилагодити новим методама, посебно на локалном нивоу, како би се у турбулентним временима политика вратила грађанима. Ово је поручено на трибини „Како вратити поверење у политичке странке?“, одржаној 28. новембра у Градској општини Медијана у Нишу.

У организацији недељника ВРЕМЕ и покрета Нови Оптимизам, догађај је окупио народне посланике, активисте, студенте, који су указали на потребу за јачањем везе између странака и грађана. Модератор трибине, новинар Времена Недим Сејдиновић, на почетку је указао на важност отварања јавног простора у општини Медијана, града НИша, за политички дијалог.

„Јавни простори у Србији углавном су затворени за политичко мишљење и дебату. Тамо где нема јавне дебате, нема ни политике,“ рекао је Сејдиновић. Он је нагласио да страх од политичког деловања не погађа само појединце већ и институције. „Неопходно је вратити политику у јавни простор јер без ње не можемо говорити о стварним променама у друштву,“ додао је он.

На трибини су говорили Јелена Милошевић, народна посланица Странке слободе и правде (ССП), Растислав Динић, народни посланик Зелено-левог фронта (ЗЛФ) из Ниша, студент и активиста Павле Цицварић и професор Правног факултета Предраг Цветковић. Учесници су разматрали улогу политичких странака у друштву које све више препознаје грађанске покрете као снагу отпора.

Народна посланица ССП Јелена Милошевић говорила је о изазовима с којима се опозиција свакодневно суочава, како на националном, тако и на локалном нивоу. „Опозиција је често џак за ударање. Иако је у оваквим условима тешко направити промене, ипак грађани који нас подржавају показали су да можемо наћи заједнички језик у кључним тренуцима, упркос разликама,“ рекла је Милошевић.

Она је нагласила да опозиција често делује у немогућим условима, суочена с бруталним нападима власти и медијским кампањама које служе њиховој дискредитацији. „Ово није политика, ово је борба за опстанак. Ми немамо луксуз да правимо дугорочне стратегије, реагујемо у тренутку и често доносимо одлуке под притиском,“ истакла је. Као пример је навела недавне протесте у Новом Саду, где су народни посланици опозиције стали испред полицијских кордона. „То није само политичка дужност, већ људска обавеза, да будемо тамо јер су нам грађани указали поверење,“ закључила је Милошевић.

Студент и активиста Павле Цицварић осврнуо се на промене у приступу опозиције према власти и потребу за алтернативним методама политичке борбе. „Кривац за стање у којем се налазимо је власт која је обесмислила сам појам политичког деловања, док је подела власти на три гране потпуно изиграна, све је подређено једном човеку,“ рекао је Цицварић.

Он је похвалио нов ниво ангажовања народних посланика опозиције, посебно током протеста у Новом Саду. „Видели смо да су спремни да напусте своје зоне комфора и стану пред полицијски штит. То је био снажан сигнал грађанима да опозиција није само пасивни посматрач већ активни учесник у борби за промене,“ истакао је. Додао је да је децентрализован карактер протеста кључан за успех: „Млади, студенти, политичари и активисти деловали су на више фронтова, од блокаде мостова до одбране универзитета. То показује да власт више не може контролисати незадовољство које се шири.“

Народни посланик из ЗЛФ, Растислав Динић, истакао је да су политичке странке кључни алат у политичкој борби и да је одбацивање тог алата грешка. „Као неко ко је прошао пут од грађанског активисте до политичара, схватио сам да постоје ствари које се не могу постићи без страначке организације,“ рекао је Динић.

Он је указао на негативну перцепцију политичких странака у Србији, за коју је окривио власт. „Ова власт се потрудила да код грађана створи одбојност према политичким партијама, представљајући их као корумпиране и неефикасне. Међутим, већина данашњих опозиционих партија чине нови људи, а и даље постоји ирационалан отпор према странкама,“ нагласио је. Динић је додао да опозиција мора комбиновати парламентарну политику и грађанску непослушност.

Предраг Цветковић из Групе грађана „Др Драган Милић” и професор Правног факултета указао је на значај локалне политике као полазне тачке за промене. „Локални ниво омогућава директнији контакт с грађанима и пружа прилику да се изграде поверење и политички капитал,“ рекао је Цветковић.

Он је оценио да су политичке странке у Србији често несигурне у сопствени идентитет и ставове према кључним питањима, попут односа према ЕУ, Косову или Русији. „Недостатак јасне политичке визије пре 2012. године допринео је данашњем стању. Странке морају понудити јасне одговоре на кључна питања како би повратиле поверење грађана,“ истакао је. Као пример успеха навео је резултате своје групе грађана у Нишу, која је на локалним изборима остварила значајан резултат. „Наша политичка борба је легитиман одговор на изазове с којима се суочавамо, али морамо пажљиво бирати методе како не бисмо додатно поларизовали друштво,“ закључио је Цветковић.

Са трибине је поручено да је потребно јачање сарадње између грађанских иницијатива и политичких странака, уз оцену да је отворени дијалог у јавном простору неопходан за демократизацију друштва. Овај догађај је симболично означио повратак отворене политичке дебате у јавне институције и био је прилика за грађане да разговарају са политичким представницима из Ниша.

Можда ти се свиди

Оставите коментар