На хирургији Ургентног центра од 7. до 11. јуна од 103 оперисаних шест болесника је имало инфекције, а двоје пацијената је умрло
БЕОГРАД – На хирургији Ургентног центра од 7. до 11. јуна шест болесника, од 103 оперисаних, имало је инфекције, а двоје пацијената је умрло изјавио је директор Ургентног центра Милика Ашанин истичући да од понедељка нема нових случајева инфекције.
Ашанин је данас Танјугу рекао и да су епидемиолошке анализе у току, а резултати се очекују у понедељак, када ће се више знати о узроцима инфекција.
Шест пацијената, како је рекао Ашанин, имало је инфекције у виду повишене телесне температуре, пад у броју леукоцита и тромбоцита у крви и запаљенске промене на кожи и поткожном ткиву.
„Двоје пацијената од тих шест је умрло, али су они имали и озбиљне болести – дуготрајну шећерну болест и метаболичке поремећаје, као и озбиљне срчане проблеме“, рекао је Ашанин.
Он је навео и да су о појави инфекције одмах обавештени Служба за болничку епидемиологију КСЦ-а као и Градски завод за јавно здравље и да су предузете све мере превенције и контроле ширења инфекције.
„За последња 72 сата нисмо имали ниједну нову пријаву инфекције у нашој болници“, нагласио је директор Ургентног центра.
На хирургији Ургентног центра операције су обустављене, али пацијенти не трпе, каже Ашанин наводећи да се оперативни програм се одвија у градкским Клиничко-болничким центрима и на Првој хируршкој клиници КЦС-а.
Према његовим речима, у свету се у око 10 одсто случајева јављају болничке инфекције и да је у Србији тај проценат приближно исти.
„САД имају два милиона таквих пацијената годишње, а од болничких инфекција умре 100.000 њих, док су трошкови за лечење тих пацијената 4,5 и 10 милијарди долара. Кад је реч о Србији, подаци за ВМА у Ургентни говоре да је то тај просек 10 и 15 одсто болничких инфекција“, рекао је Ашанин.
Клинички центар Србије саопштио је синоћ да је код оперисаних пацијената на Хирургији Ургентног центра регистрован неуобичајено повећан број инфекција праћених компликацијама.