„Супер је што се транс заједница довољно оснажила да направи свој „прајд“. Прошле године су биле јако уплашене за своју безбедност и надам се да ће ове године процене бити другачије“, истиче Бобан Стојановић.
Вест да ће у Београду ове године бити одржана не једна, већ две геј параде, традиционално је узнемирила многе Београђане, а чак и они најлибералнији запитали су се – чему сад две? Према одговору организатора на ову недоумицу, разлог лежи у стављању акцента на проблеме трансродних особа.
Да се слажу с оном “једна к’о ниједна” организатори Параде поноса показали су када су недавно најавили да ће се ове јесени поред “Геј параде” одржати и “Транс прајд”, на ком ће се окупити транс-особе, односно они који су променили пол или се осећају заробљени у свом телу.
Обе параде биће одржане истог дана, односно 20. септембра: “Транс прајд” биће лоциран у Пионирском парку док ће учесници “Геј параде” шетати централним градским улицама.
Према мишљењу једног од организатора Геј прајда Бобана Стојановића, права популације чији је он представник представљају приоритет у односу на потенцијалне безбедносне проблеме због саме параде (који су још вероватнији у околностима свеприсутности емиграната по целом граду) или додатне трошкове због повећаног броја полицајаца који ће морати да обезбеђују два одвојена скупа.
– Супер је што се транс заједница довољно оснажила да направи свој “прајд”. Прошле године су биле јако уплашене за своју безбедност и надам се да ће ове године процене бити другачије. Сматрам да актуелност питања параде треба да искористе за решавање својих проблема и то не може да буде лоше – истиче Стојановић.
Насупрот нагађањима многих да су ове две “струје” на ратној нози, да имају различите интересе и количину новца којом располажу, одакле примарно и потиче њихово раздвајање приликом парадирања, Стојановић тврди да су сви припадници ЛГБТ популације у одличним односима.
– Имамо јако добру сарадњу. Прошли “прајд” отворила је трансродна особа по чијој је животној причи снимљен филм “Ја кад сам био клинац, била сам клинка”, а гост нам је био и транссексуалац из Скопља Филип Јаневски Фифи (22), који је учествовао у “X фактору” – наглашава Стојановић, који напомиње да све веће параде поноса у свету прате мањи “прајдови”, било лезбејки или трансродних особа, кад год ове групе на дневном реду имају неки специфичан проблем на који додатно желе да скрену пажњу јавности.
У овом “нашем” случају, како објашњава геј активиста Предраг Аздејковић, трансродне особе желе да ставе у фокус своје потешкоће са остваривањем уставних права.
– Транс део се одвојио због веће видљивости, јер су годинама били игнорисани. Питање њихових личних карти још није решено, будући да наш закон тренутно не предвиђа могућност промене пола у личним документима. Надам се да ће им њихова сопствена парада помоћи да то се то што пре регулише. Обе параде ће бити на истом месту практично, у исто време, истог дана, тако да је то раздвајање више симболично – каже Аздејковић.