Ко су рушитељи под фантомкама наоружани палицама и ко их је ангажовао да у глуво доба ноћи са земљом сравне трошне објекте у Херцеговачкој улици, зашто полиција није реаговала на позиве малтретираних грађана из Савамале и после насртаја на канцеларије и магацине није обавила увиђај, како је могуће да надлежни не знају ко је вршљао у центру града, на територији где ће се зидати пројекат од националног значаја „Београд на води”? – питања су на која јавност ни после месец дана није добила одговоре.
Док се чека расветљавање овог случаја, неки од власника порушених објеката у Херцеговачкој улици најављују да ће тужити премијера Александра Вучића због изјаве да су срушени објекти у Савамали „стечени криминалом и корупцијом и да само један од власника има 64 кривичне пријаве”. Премда премијер прошле недеље када је то изјавио није поименце прозвао било кога од људи чији су објекти насилно уклоњени, ноћу када то није дозвољено и без решења о рушењу, Владимир Марковић, директор фирме „Транспорт перони”, коме је уништено 400 квадрата, каже да се осећа прозваним и негира премијерове тврдње.
– Због лажних оптужби принуђени смо да га тужимо. Циљ такве изјаве јесте да се дискредитују власници објеката и да се у други план стави незаконито рушење и изостанак акције државних органа поводом тог криминалног акта. Ниједан објекат у Херцеговачкој није стечен криминалом и корупцијом и нетачне су изјаве да, осим корисника ове локације, држава није имала користи. „Транспорт перони” плаћали су држави таксе и порез – изричит је Марковић.
– Да тужим за клевету премијера који каже да смо сви ми криминалци, у земљи у којој нисмо у стању да измолимо полицију да интервенише док нам 30 маскираних људи ноћу руши објекте са стварима у њима и држе везаног чувара? Одличан виц! Сем тога, клевета је ту споредно дело, суштина је у претњи – истиче Душан Миљевић, власник компаније „Искра” чијих је око 1.000 квадрата од којих су поједини нелегално подигнути, а сви незаконито порушени, сазидала државна фирма „Искра” пре пет деценија.
– Пре шест година купио сам предузеће из стечаја. Немам ниједну кривичну пријаву и никада нисам оптуживан за било које кривично дело. Ако је заиста некадашња „Искра” ове објекте и стекла криминалом, о чему немамо индиција, ти евентуални греси тадашњих руководилаца не могу се преносити на садашњег власника, ни у облигационом, ни у кривичном, ни у моралном смислу – наводи власник тог предузећа.
Незаинтересованост градских званичника за овај случај и њихове сумње да се у Савамали било шта десило, инсистирање на томе да је реч о бесправним објектима и умањивање значаја начина на који су они порушени, подстакли су реакције независних институција да се расветли овај случај. Пошто он још није добио епилог, иницијатива „Не давимо Београд” данас ће одржати други протест на коме ће поново затражити оставке градоначелника Београда, председника Скупштине града и челних људи комуналне и редовне полиције. Окупиће се испред Скупштине града и проћи поред „Вечерњих новости”, „Политике” и РТС-а, а шетњу ће, како наводе, посветити новинарима који се боре за достојанство професије и који коректно извештавају о темама од јавног интереса.