Да ли сте некада бацили опушак цигарете на улици, или случајно дошли у ситуацију да не можете да издржите па извршили малу нужду на јавној површини? Следећи пут када вам то падне на памет добро размислите, јер ако вас спази Комунална полиција на делу, платићете казну чак 10.000 динара. И нећете бити први који су кажњени.
Од почетка године Комунална полиција казнила је 100 Београђана због бацања пикаваца по улици. И наравно, морали су да плате казну од 10.000 динара.
Ништа мање некултурније није ни уринирање на јавној површини. Али, изгледа да се добро крију, јер је само њих седморо ухваћено на делу током ове године. Можда је и комуналцима непријатно када затекну некога баш у том тренутку, па зажмуре на једно око. Све једно, поента је да пробамо да се суздржимо и пазимо на средину.
Бацање смећа, често и кроз прозор, призор је коме су присуствовали многи. Још чешће је и бацање папирића на улици. Можда никоме и не прође кроз главу да због тога може бити кажњен. Али, десет хиљада је и за то казна, па гледајте где бацате папириће и ђубре. Њих 14 је било кажњено.
Међутим, без казне су до сада прошли они који имају манир да пљују на улици, што већини, у суштини, некако највише и смета.
Србија се налази на десетом месту на свету по смртности њених грађана од последица загађења, чему доприносимо и сами својим понашењам, али и држава која не санкционише загађиваче.
Градови без депонија, рекама не пливају веш машине, намештај и алати, вазух чист, незагађен… То би требало да буде слика Србије након испуњења обавеза из Поглавља 27 које је, у преговорима Србије и ЕУ, следеће на реду за отварање. Тај посао, међутим, није нимало лак, а ни јефтин. А и требало би да не буде условљен.
Соња Тодоровић Блиц