Завод за биоциде и медицинску екологију из Београда расписао је конкурс за јавну набавку дрона у вредности до 583.333 динара.
Дрон креће у борбу против крвопија
Дрон, какав завод тражи, морао би да тежи око три килограма, да се у ваздуху задржава 22 минута и да може да несметано ради и на -10 и на +40 степени.
За шта ће Завод за биоциде користити беспилотну летелицу, нису могли да нам одговоре до истека конкурса наредног понедељка. Чак ни да ли ће бити коришћен само за надгледање ситуације или евентуално деловање на терену. Ипак, неки закључци се могу извести, с обзиром на то да наступајући период доноси и један од највећих београдских страхова – вирус Западног Нила, који се преноси убодом досадних крвопија.
Ускоро креће најезда комараца
Многи градови широм света већ су у борбу са комарцима на ваздушни фронт пустили дронове. Тако Лафајет у Луизијани (САД), већ две године дроновима контролише популацију ових инсеката. Сличан систем користи се од прошлог пролећа и у Немачкој.
– Летелица тешка 12 килограма распршује биолошки агенс и уништава ларве. Ово је вероватно први пут да се у Европи користи дрон за запрашивање водених површина у којима се комарци множе. Дронови се користе за третирање мањих водених површина – саопштили су Немци.
Дуња Тулимировић Блиц