Уколико посматрамо концентрацију ПМ10 честица у ваздуху, можемо рећи да је Ваљево тренутно најзагађенији град у Србиј, где је тренутна концентрација ових ситих честица опасних по здравље троструко већа од граничне.
У љубичастој зони, се осим Ваљева налази и Бор, где је концентрација честица ситне прашине двострко већа од дозвољене, али у се у овом граду тренутно бележи и скоро двоструко већа вредност сумопор диоксида – гаса који Сумпор диоксид који иритира слзокжу очију, надражује горње респираторне путеве, а код асматичара може да се смањи функција плућа.
Количина ПМ 10 честица изнад граничне вредности од 50 микрометра по метру кубном, тренутно се бележи на три мерна места у Београду, у београдској општини Обреновац, затим у Косјерићу, Нишу, Новом Пазару, Беочину, Смедереву, Ужицу, Великим Црљенима.
Висок ниво загађења у главном граду забележен је и у току ноћи, када је према параметрима апликације АирВисаул, био у опасној љубичастој зони која се сматра опасном по живот.
Наиме, Београд је био на четвртом местуа по загађености ваздуха, док неславно прво место заузимао Ниш, а потом Ваљево и Чачак.
Индекс квалитета ваздуха у Београду је у једном тренутку био 198, док је у Нишу као најзагађенијем скала стигла до 276.
Подсећамо да је Агенција за заштиту животне средине у децембру померила горње границе за количину штетних честица. Због тога сада ваздух који садржи преко 40 μг/м3 ПМ 2.5 честица више није “загађен” већ “прихватљив”.
Исто тако, уколико ваздух садржи 50.0001 μг/м3 азотних диоксида (НО2) он је сада “одличан”, а не само “добар”.
Милена Илић Мирковић Нова