Почетна » Изборни прописи: Где гласају студенти, мобилни телефони, гласање код куће…

Изборни прописи: Где гласају студенти, мобилни телефони, гласање код куће…

од admin
0 коментар

 

Бирачи који студирају ван места у којем имају пријављено пребивалиште могу да гласају на изборима у месту у којем студирају. Неопходно је да општинској, односно градској управи у месту студирања, најкасније 20 дана пре дана избора, поднесу захтев да се у бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у том месту.

Исто важи и за оне који на дан одржавања избора неће бити у месту где живе, с тим што захтев подносе општинској, односно градској управи у месту у којем ће боравити.

По расписивању избора, у бирачки списак се уписују и малолетна лица која ће напунити 18 година најкасније на дан избора и тиме стећи бирачко право. Ове бираче уписује општинска, односно градска управа по службеној дужности.

Да ли је бирач дужан да покаже обавештење о гласању

Бирач може да гласа и уколико на бирачко место не понесе обавештење о дану и времену гласања, јер бирачки одбор не сме да услови бирача показивањем тог обавештења. Обавезно је да понесе важећу личну карту или пасош да би доказао свој идентитет. За доказивање идентитета више се не може користити возачка дозвола, јер њен нов образац више не садржи ЈМБГ бирача.

Пазите како попуњавате листић јер други нећете добити

Уколико погрешно попуните гласачки листић, нећете моћи да добијете нови јер сваки бирач добија искључиво један гласачки листић.

Свој попуњен гласачки листић не смете да фотографишете, јер је употреба мобилних телефона и других средстава електронских комуникација, као и фотоапарата и камера, изричито забрањена на бирачком месту.

Бирачу који није уписан у извод из бирачког списка бирачки одбор неће дозволити да гласа. Бирач којег бирачки одбор не пронађе ни у изводу из бирачког списка, ни у списку накнадних промена, треба да провери на којем је бирачком месту уписан у бирачки списак.

То може учинити упитом на интернет страници хттпс:https://upit.birackispisak.gov.rs, или позивањем Министарства државне управе и локалне самоуправе на бројеве телефона које то министарство управо за те потребе објављује на дан избора на својој веб презентацији www.mduls.gov.rs.

Гласање бирача са инвалидитетом такође је регулисано законом, којим је прописано право бирача који није у могућности да на бирачком месту лично гласа (слепо, инвалидно или неписмено лице) да са собом поведе лице које ће уместо њега, на начин које му оно одреди, испунити гласачки листић, односно обавити гласање.

Под којим условима је могуће гласати код куће

Могуће је и да бирач гласа код куће, али под одређеним условима. Наиме, закон дозвољава могућност гласања код куће, али искључиво немоћним и спреченим лицима. Под немоћним и спреченим лицима сматрају се: лица која из здравствених разлога нису у могућности да дођу на бирачко место, особе са инвалидитетом и немоћна стара лица. Спреченим лицем се не сматра лице које не може да дође да гласа на бирачком месту услед нпр. обавеза на послу.

За све додатне информације у вези са гласањем на предстојећим изборима можете посетити званичну интернет страницу Републичке изборне комисије.

Никола Којић   Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар