Летње рачунање времена у Европи почиње 27. марта, у ноћи између суботе и недеље, а трајаће до 30. октобра, када ће се рачунање времена вратити на зимско
У ноћи између суботе и недеље, у 02.00 часа, казаљке на часовницима треба померити један час унапред, односно на 03.00 часа.
Последњих година све су чешће расправе о томе да ли би требало да се летње рачунање времена укине. Заправо, нису у питању само безначајне полемике, већ је 2018. године Европска унија била на корак до доношења одлуке о његовом укидању.
Европска комисија је званично предложила да се у Европској унији укине пракса померања сата. У лето 2018. године, Комисија је отворила јавну расправу о овом питању и добила 4,6 милиона одговора.
Према тадашњем писању европских медија, та јавна расправа је настала као резултат притиска Европског парламента, држава чланица, предузец́а и грађана. Резултат јавних консултација је био да се 84 одсто њих изјаснило да би требало да се укине летње рачунање времена.
Европски парламент је у марту 2019. године изгласао да се наредне, 2020. године укине померање времена двапут годишње, а државе чланице добиле су рок до априла 2020. године да се изјасне да ли ће користити летње или зимско рачунање времена.
План је био да државе које изаберу да остану на летњем рачунању времена након тога више не померају сатове, док би оне које су изабрале зимско рачунање времена 31. октобра 2020. године помериле сат још једном, након чега би укинули ту праксу.
Међутим, то се никада није обистинило. У марту 2020. године проглашена је пандемија корона вируса, у већини држава Европе уведене су строге епидемилошке мере, а изјашњавање о овом питању није наметнуто као један од приоритета. До данас, одлука о томе да ли ће користити летње или зимско рачунање времена није донета.