Судећи према ценовницима гробаља, умрети у Србији није јефтино. Поред туге и шока кад вам умре неко близак, морате и прилично да отворите новчаник како би подмирили све трошкове сахране.
Просечни трошкови сахране, погребне опреме и новог гробног места у Београду за октобар ове године износе 118.355 динара (нешто више од 1.000 евра), према калкулацији ЈКП „Погребне услуге“.
За оне, који не морају да узимају ново гробно место, ти трошкови су умањени за 19.500 динара, колико кошта његова изградња. Када се о гробницама ради, ту су трошкови знатно већи, у зависности од њиховог капацитета, и иду од 600.000 динара, па навише. Такође, на само четири велика гробља у главном граду је могуће закупити ново гробно место.
У Београду, ЈКП „Погребне услуге“ управљају са 10 великих гробаља (Ново гробље, Централно, Земунско велико гробље, Бањичко, Топчидерско, Старо и Ново бежанијско, Лешће, Орловача и Збег), а мимо њих на подручју Београда има још 180 мањих гробаља којима управљају градске општине и други облици локалне самоуправе.
Како су својевремено из ЈКП „Погребне услуге“ изјавили за Блиц, на подручју градских општина Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот и Сурчин, одлуку на ком ће гробљу покојник бити сахрањен доносе скупштине ових општина, а не то јавно предузеће.
Mноги грађани мисле да купују гробно место, али оно се само може закупити, и то до обично 50 година, након чега се закуп може продужити.
Како се наводи на сајту ЈКП „Погребне услуге“ годишњи закуп и накнада за гробно место је 1.466 динара.
Када се о гробницама ради, годишњи закуп се плаћа за период од 50 година, везано за датум закупа гробнице, а по истеку овог рока за период од пет, 10, 20, 30, 40 или 50 година по жељи грађана.
За гробницу за 12 сандука годишњи закуп је 6.764 динара, за осам сандука 4.508, за шест сандука 3.383 динара, за четири 2.251 динар, а за три 1.755 динара.
За урне, годишња накнада за касету у розаријуму је 2.065 динара, а за касету у колумбаријуму је 1.024 динара.
На територији ГО Гроцка више приватних гробља
На територији ГО Гроцка готово у свим Месним заједницама на такозваним државним гробљима више нема места. У једном од насеља недавно се десио сукоб око грбоног места. Поред овог проблема, има проблем и око радника који би ископали гробно место. Предузећу које је задужено за гробља „ЈП Пијаце и зеленило Гроцка“ недостају радници, те је и одржавање гробних места доведено под знаком питања. Гробља су обично запуштена. У недостатку гробних места, појавила су се такозвана приватна гробља. За сада код њих има гробних места а цене закупа су сличне као и у државним гробљима.
Медији/Жељко Маторчевић