Податак да је сваки пети ученик у Србији пробао електронске цигарете је алармантан и држава би требало да предузме мере да се ограничи њихова доступност младима, сагласни су саговорници Данаса.
Коментаришући резултате интернационалног истраживања здравља школске деце које је у Србији спроведено 2018. и 2022. године, у сарадњи са Институтом за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“, Никола Ћурчин, наставник у средњој школи, каже да је пораст коришћења електронских цигарета међу децом забрињавајући.
– Као и све психоактивне супстанце, никотински производи су опаснији и погубнији по здравље када се конзумирају у току развоја до 18. године живота. Огромна је одговорност оних који крше закон и продају малолетницима никотинске производе. Још већа је одговорност државних органа који би требали да контролишу ову продају и строго кажњавају оне који крше прописе – сматра Ћурчин.
Пулмолошкиња Татјана Радосављевић сматра да одговорност према употреби електронских цигарета међу дечијом популацијом не могу сносити само запослени у школама и другим образовно-васпитним институцијама, већ да о томе морају да воде рачуна и родитељи.
– Плућа деце нису развијена, све што може да нашкоди плућима је страшно, а поготово електронске цигарете, које могу направити трајну зависност, које се они после не могу одрећи – истиче Радосављевић.
Она подсећа и на истраживање од пре десетак година које процењује да ће свако друго дете до 2050. године имати знакове астме и респираторних проблема због великог загађења ваздуха, али и због никотинских производа.
– У време кад се рачуна да ће, због свега оног што се дешава нашој деци и деци на целом свету, свако друго дете могло би да постане особа са астмом, питам се само ко продаје те електронске цигарете и како до њих долазе деца. У овом времену, када нас са свих страна чекају разни респираторни проблеми, то је равно диловању дроге и питање свих питање је како долазе до електронских цигарета – каже наша саговорница.
Др Ивица Младеновић, начелник Клинике за болести зависности Института за ментално здравље у Палмотићевој, напомиње да електронске цигарете ни на који начин не смањују ризик од развоја зависности од никотина, иако смањују неки број канцерогених супстанци.
– Али ако апстрахујемо канцерогене супстанце, као што је катран и друге штетне супстанце, остаје зависност од пушења. Проблематично је то што тако мала деца, ако долазе у контакт са било којом адиктивном супстанцом, самим тим уче да се стрес и незадовољство компензује супстанцом. Колико год ми били забринути јер је у питању пушење, забринутост је много већа јер се деца уче да стрес у животу окупирају супстанцом, што значи да ми можемо очекивати код тих младих људи врло брзо коришћење алкохола, марихуане и амфетамина, другим речима њихов мозак се навикава да се стрес разрешава супстанцом – објаснио је Младеновић.
Он указује да је цифра од 20 одсто корисника међу децом алармантна и да би то морао бити позив држави да предузме конкретне мере у сузбијању коришћења електронских цигарета.
– Систем мора да води рачуна, пре свега, о доступности тога. Породица води рачуна о хиљаду других ствари и ми можемо увек да окривимо породицу, међутим она је инстанца која се бори да се та деца на било који начин извуку из потенцијалног проблема са зависностима. Сматрам да проблем терба да се решава на системски начин. Држава то мора да разреши кроз правила, кроз легислативу, кроз пенални систем, кроз спровођење, праћење, контролу…јер ако је петина деце већ пробала електронске цигарете то значи да су им изузетно лако доступне – истиче доктор Младеновић.
Доротеа Васић, ученица Треће београдске гимназије, претпоставља да је одређеном броју ученика електронска цигарета замена за класичну јер мисле да је мање штетна.
– Иако нисам присталица ни класичних цигарета, верујем да су мање штетне од ових „модерних“ и да ће време показати колико је то. Нажлост, један од фактора широке распростањености електронских цигарета је и пресија друштва којој млади могу бити изложени – каже Васић.
foto EPA-EFE/TOLGA AKMEN