Почетна » СафеЈоурналистс и МФРР партнери: Новинари КРИК-а суочени са СЛАПП тужбом након објављивања профила суткиње Душанке Ђорђевић у бази података

СафеЈоурналистс и МФРР партнери: Новинари КРИК-а суочени са СЛАПП тужбом након објављивања профила суткиње Душанке Ђорђевић у бази података

од Други Пишу
0 коментар

СафеЈоурналистс мрежа и партнерске организације Медиа Фреедом Рапид Респонсе осуђују тужбе суткиње Душанке Ђорђевић и њеног супруга против Мреже за истраживање криминала и корупције (КРИК), главног уредника Стевана Дојчиновића и новинарке Бојане Павловић. СафеЈоурналистс и Медиа Фреедом Рапид Респонсе те правне радње сматрају стратешким тужбама против учешћа јавности (СЛАПП), са циљем да ућутка КРИК због свог истраживачког рада. СЛАПП-ови су злонамерне правне радње које се предузимају као средство узнемиравања или застрашивања новинара, медијских кућа и других чувара јавног интереса.

Тужбе су уследиле након што је КРИК 24. јануара 2024. године објавио профил суткиње Душанке Ђорђевић и профил њеног супруга у бази података „Просуди ко суди”. Покренута 2021. године, ова база података представља јавни извор за праћење информација о српском правосуђу. Након што је база ажурирана подацима о суткињи Ђорђевић и њеном супругу, КРИК је 13. маја 2024. године обавештен о тужбама за повреду заштите података. Једна тужба је кривична, заснована на Кривичном законику, а друга је грађанска, на основу Закона о облигационим односима.

Грађанском тужбом, суткиња и њен супруг траже од суда да пресуди да су њихова права на приватност повређена, да се уклоне њихови подаци из базе података и да се изда забрана да КРИК поново објави исте податке на својој веб страници, укључујући и податке о пресудама. Ако то не буде урађено, КРИК може бити кажњен са 100 € за сваки дан неуклањања садржаја. Тужиоци такође траже одштету од око 6.500 евра, као и покриће њихових судских трошкова. Тужиоци су поднели и приватну кривичну тужбу којом се медији и новинари терете да су починили кривично дело неовлашћено прикупљање података о личности. Они су затражили од суда да прогласи кривим медиј и новинаре и осуди их на по 10 месеци затвора. Траже и да се новинарима забрани да се баве професијом на две године. Ови несразмерни захтеви представљају озбиљан покушај да се ућутка КРИК-ов истраживачки рад од јавног интереса.

Како наводе из КРИК-а, укључивање профила суткиње Ђорђевић и њеног супруга, адвоката који је такође запослен у Министарству финансија Србије, у базу података, био је део процеса који има за циљ повећање транспарентности правосудног система. КРИК је контактирао суткињу, али је она одбила да одговара на њихова питања.

Позивамо судије да се уздрже од злонамерних тужби, јер таква пракса има опасно застрашујуће дејство на новинаре и медије у Србији.

Позивамо Владу Србије да што пле имплементира анти-СЛАПП директиву ЕУ и укључи одредбе за домаће случајеве како би се спречили такви правни напади у будућности. Законодавци би такође требало да узму у обзир Препоруку Савета Европе, која поставља чврсте стандарде које државе чланице морају да испуне како би обезбедиле поштовање својих обавеза у вези са људским правима приликом увођења домаћег законодавства против СЛАПП-а.

Foto N1

Можда ти се свиди

Оставите коментар