Почетна » Савет: Власници Тањуга добили погодности од државе да створе медијску империју

Савет: Власници Тањуга добили погодности од државе да створе медијску империју

од Други Пишу
0 коментар

Савет за борбу против корупције Србије објавио је извештај о Тањугу у којем се наводи да су приватизацијом жигова и осталих имовинских права те новинске агенције нови власници у могућности да створе озбиљну медијску империју уз све погодности које су добили и добијају од државе. „Њихова највећа обавеза је да се вршењем својих услуга не замерају власти, а какве ће бенефите од тога имати грађани то и није била тема приликом уговарања продаје“, наводи се у извештају Савета који је достављен Влади Србије.

Савет је подсетио да је Тањуг правно престао да постоји крајем 2015. године, али да је агенција наставила да ради све до продаје њених имовинских права приватној београдској фирми „Тачно“, децембра 2020. године.

Тањуг је марта 2021. године избрисан из Агенције за привредне регистре.

По оцени Савета за борбу против корупције, продајом жигова и имовинских права Тањуга остало је пуно нерешених проблема, пре свега заостале обавезе из пословања које нису пренете на Републичку дирекцију за имовину, а нејасно је и колике су те обавезе, према коме, у ком износу и из којих извора ће бити измирене.

Републичка дирекција за имовину се, како наводи Савет, оградила од ове теме позивајући се на Одлуку о правним последицама престанка новинске агенције Тањуг, по којој је његова директорка, пре брисања агенције из Агенције за привредне регистре била дужна да измири све његове обавезе.

„Она те обавезе није измирила вероватно из разлога што није било финансијских средстава. Оваква ситуација је у најмању руку чудна, правни субјекат се брише из регистра, иза њега остају судски спорови и обавезе, иза којих не стоји институција која је преузела његову имовину“, наводи се у извештају Савета.

Како је указано, остало је нерешено питање имовине Тањуга у Скопљу, Подгорици и Загребу.

Такође, Савет је објавио да не постоји потпуна инфомација која се односи на 205 уметничких дела која су заложена због неизмирених пореских обавеза Тањуга, односно о којим делима је реч, да ли је радјена процена њихове вредности и ако јесте, ко је то радио.

„Погодностима које је купац ‘Тачно’ добио куповином жигова и других имовинских права Тањуга није крај. Поред државне имовине коју користи по изузетно повољним ценама омогућава му се да добија и послове од државних институција“, указао је Савет.

Како је објашњено, иако се расписује јава набавка за медијско праћење и друге медијске услуге појединих министарстава и других државних институција, понуду најчешће доставља један понудјач, а то је према Порталу јавних набавки најчешће Тањуг, односно друштво „Тачно“.

У извештају Савета је наведено је да је током 2021. године, до средине новембра, вредност уговорених набавки министарства и државних институција са фирмом „Тачно“ била 22,57 милиона динара.

Савет је Влади Србије препоручио да наложи државним институцијама да престану са финансирањем медијских услуга медијима са приватним власништвом и додатно финансијски оптерећују све градјане.

Оцена Савета је да ако постоји посебна потреба за додатним медијским услугама државним институцијама, то треба да ради јавни сервис кога грађани Србије већ плаћају.

Препорука је и да министарства преиспитају програмско суфинансирање медија, пре свега који пројекти се финансирају, колико су они значајни за национални и државни интерес, економски оправдани, транспарентни и доступни не само за привилеговане приватне медије.

Савет је препоручио да Влада Србије преиспита уговор о закупу пословног простора у центру Београда који користи фирма „Тачно“, а који је раније користио Тањуг, „имајући у виду да је закључен слободном погодбом и дупло је мања вредност тог закупа од цене закупа који град Београд плаћа из буџета приватним фирмама за коришћење простора предшколских установа“.

Затражено је да на сајту Републичке дирекције за имовину буду доступне информације у вези са износом укупних обавеза Тањуга, затим информације о вредности 205 уметничких дела која су била у власништву те агенције и да се у што краћем року предложи решење за имовину агенције у Скопљу, Подгорици и Загребу.

Бета/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар