„Само прошле године смо поднели 40 пријава, али нико није кажњен казном коју је предвидео закон – од две до 12 година затвора“, рекао је Ђуровић, додајући да је само једно лице због пропуста који је узроковало страдање радника, било кажњено затворском казном од годину дана.
Говорећи у случају смрти радника у недељу на градилишту у Чика Љубиној улици који је погинуо када се обрушио део зида са висине од 15 метара, Ђуровић је рекао да је инспекција у претходном периоду на том градилишту имала 26 пријава од извођача и подизвођача.
„Ми смо излазили 16 пута и вршили надзор, том приликом смо затекли низ неправилности. Чак смо радили два ванредна надзора по пријави на инфо телефон и због тих неправилности донели пет решења о забрани рада, поднели четири захтева за прекршајни поступак“, рекао је Ђуровић.
Он је нагласио да инспекција тренутно прикупља сва сазнања до којих може да дође, обавља разговоре, прикупља документацију и вероватно ће имати основа за покретање кривичне пријаве.
„Сви који су одговорни у ланцу да нешто спрече да не дође до смртног страдања морају бити што више у функцији тога да се сузбије било какав разлог због чега неко страда“, рекао је Ђуровић.
Рад на црно и мрежа подизвођача
Двојица радника, од којих је један након задобијених повреда на градилишту у центру Београда преминуо, радили су без закљученог уговора о раду или другог уговора, односно „на црно“ , речено је у Министарству за рад за Инсајдер.
Ово градилиште које је пријављено по „законским прописима још у новембру 2017. године“ карактерише и велики број подизвођача што је препознато као један од проблема у заштити права радника.
Инвеститор на градилишту је фирма „Профилеон Плус“ која је у власништу фирме Делта реал естате, а која је део Делта холдинга Мирослава Мишковића.
Главни извођач радова на градилишту је фирма „Миллениум теам“, у власништву Стојана Вујка и Ивана Бошњака.
Миллениум теам је ангажовао фирму „Врр цонструцтион“ за извођење грубих радова, а ова фирма је ангажовала предузетника Александра Станковића, фирму за услуге у грађевинарству „Ацко цонтруцтионс“ Београд, преко уговора о пословно – техничкој сарадњи.
Управо је Станковићева фирма ангажовала погинулог и повређеног радника, и то на црно, а није их пријавила ни на обавезно социјално осигурање.
Упркос јасним прописима, у Србији сваке године гине велики број радника на својим радним местима па ја тако само прошле године страдало најмање 53 радника, од којих је трећина радила у грађевинском сектору.
Лоша статистика настављена је и у 2019. години, коју је држава прогласила годином безбедности и здравља на раду јер је од почетка године на радним местима страдало 19 радника.
Један од њих је и Д. Д (1988. годиште) који је погинуо 25. фебруара на илегалном градилишту на Врачару. Како је открио Инсајдер, инвеститор на том градилишту у Београду је фирма ММЛ Бауинвест Гроуп у власништву бившег фудбалера Црвене звезде Михајла Пјановића. Према документима до којих је дошао Инсајдер, радови су почели неколико месеци пре званично одобреног датума почетка радова.