Почетна » Како су напредњаци уништили ЈКП „Гроцка“ и раднике оставили на цедилу

Како су напредњаци уништили ЈКП „Гроцка“ и раднике оставили на цедилу

У току израда М4 образца за бивше запослене

од Жељко Маторчевић
0 коментар

Доласком на власт у јуну 2012-те године , коалиција око СНС-а почиње да реорганизује јавна предузећа у Гроцкој.

Како је саопштавано кроз медије, коначно  је пропадању предузећа требао доћи крај, а кривци за пустошење истих су се требали наћи пред надлежним органима. Међутим, све што је најављено од стране напредњака, као владајуће странке, врло брзо се показало великим разочарењем, а ЈКП „Гроцка“ је врло брзо упропаштена и доведена до руба пропасти.

Најинтересантнији је податак да се, приликом преузимања СНС-а у овом предузећу,  напрасно запошљава око 80 уговораца који се, како се касније испоставило, нису  појављивали на своје радно место, већ су се водили само на платном списку.

Тако је  руководство ЈКП „Гроцка“ , након преузимања напредњака,  у првом налету имало директора, заменика, три помоћника и осам саветника. Било је и преко десет нових шефова. Сви они нису имали плату испод 70 000 динара. Након извесног времена неки од уговораца су примљени у  „стални радни однос“ а добар део је прешао  у Железницу Србије коју је водио Драгољуб Симоновић, бивши председник општине Гроцка и председник ОО СНС-а Гроцка.

Међу  тадашњим „уговорцима“ у ЈКП –у „Гроцка“, који се напрасно запошљавају од стране напредњака, списак оних који ће постати директори, посланици , председници или заменици председника у Гроцкој је и више него импозантан. Ако би сагледали чињеницу да је ЈКП „Гроцка“ изнедрила кадрове који су дали директора ЕПС-а, председника Гроцке, заменице председника, народне посланике и многе друге, долази се до простог питања, па како је уопште пропала када је дала толике стручњаке?

Од 2017. године,  ЈКП „Гроцка“ се налази у стечају, а према повериоцима дугује милионске износе. 2013. године, ЈКП „Гроцка“ је већ била предузеће које је проглашено у прва 4. Комунална у Србији са дуговањем од преко 106. милиона динара.

Према нашим ранијим истраживањима ЈКП „Гроцка“ је дуговала на име заосталих плата и дуговања према набављачима и повериоцима преко 200 милиона динара, када је је основан „Грочански Комуналац“ и касније „Еко Гроцка“. Свима је било јасно да ће „извисити“ за свој новац у ЈКП „Гроцка“, како радници тако и добављачи.

Због тога сви масовно почињу да туже ЈКП „Гроцка“. Највреднија имовина коју је ЈКП „Гроцка“ поседовао су били њихови камиони. Управо судски извршитељи „крећу у лов“ на њих по целој Гроцкој 2016. Према нашим тадашњим сазнањима, укупно 7 судских извршитеља је покушало да заплени камионе ЈКП „Гроцка“, али то нису успели. Разлог њиховог неуспеха лежи у томе да је камионе руководство ЈКП „Гроцка“ успешно крило више од 6 месеци, о чему је Жиг Инфо писао.

Подсетимо се, камиони нису паркирани на крају радног времена на паркингу предузећа, већ су вожени на приватне поседе,у разне фирме или су их пак возачи возили својим кућама. Међутим почетком 2016. године се дешава један врло занимљив случај.

Јавни извршитељ Бојан Ђурић успева да заплени све камионе, комплетну радионицу, све аутомобиле и сву канцеларијску опрему у једном дану, на име дуговања заосталих плата према бившим радницима ЈКП „Гроцка“. Након 10-ак дана, извршитељ Бојан Ђурић, ставља све камионе и сву имовину коју је запленио на јавну лицитацију.

На прву лицитацију се нико није јавио, јер нигде није ни била оглашена, а друга лицитација је заказана веома брзо после прве. Вредност друге лицитације била 60 % од прве. Пошто се ни на другу нико није јавио, расписана је и трећа. Овога пута, вредност лицитације била је 30 % од процењене вредности. На ову лицитацију се јавља Радомир Петровић из Врчина који купује све камионе.

Радомир Петровић, како смо раније писали, први је комшија бившег председника општине Гроцка Драгољуба Симоновића и налазио се на радном месту „чувар гробља“. Пребацивање новца на рачун Јавног извршитеља Бојана Ђурића извршила је фирма „ТДН припрема градилишта Слободина Бабић“(за коју се основано сумњало да је у вези са Симоновићем), а не Радомир Петровић.

Камиони и сва радионица су затим пребачени у ПКБ Болеч. Исте године су нам се јавили радници који су добили новац од својих заосталих плата. Према њиховим речима, само неколико дана након што су им исплаћене заостале плате на име тужбе који су извршили тужећи ЈКП „Гроцка“, десила им се „невероватна ствар“. Како су нам тада испричали радници, пришло им је лице које ради у фирми из најближег Симоновићевог окружења и тражио да пола новца који су добили морају да дају, како је он рекао за странку , иначе ће добити отказ.

-Пошто нисмо знали шта да радимо и пошто смо се уплашили за свој посао и егзистенцију, дали смо пола новца од својих зарађених плата, причали су радници за Жиг Инфо.

Исплата према свим радницима ипак није испоштована

Што се тиче осталих исплата, практично их није ни било. То потврђују и из Агенције за лиценцирање стечајних управника. Према њиховим речима, од 2021. године, нешто преко 107 хиљада динара је обезбеђено, што је мизерно у односу на оно што се дугује, поготово радницима који су добили ово предузеће на суду због противправног отказивања уговора о раду.

  • Решењем Привредног Апелационог суда 9.Ст.250/2016 од дана 21.11.2017. године потврђено је Решење Привредног суда у Београду 9.Ст.250/2016 од 01.08.2017. године о отварању стечајног поступка над стечајним дужником ЈКП “Гроцка“ у стечају, Гроцка, ул. Петра Драпшина 21. Дана 03.04.2021. године, одржано је поверилачко и испитно рочиште пред Привредним судом у Београду. Привредни суд у Београду је донео одлуку о наставку стечајног поступка над стечајним дужником банкротством, односно уновчењем имовине.У досадашњем току стечајног поступка, након добијања сагласности одбора поверилаца, уновчен је већи део покретне имовине стечајног дужника која се састоји од опреме и пијачних тезги.Укупан износ купопродајне цене за покретну имовину која је продата методом непосредне погодбе износи 170.100,00 динара. Стечајни управник планира да у наредном периоду изврши процену и уновчење преостале покретне имовине стечајног дужника коју чини канцеларијски материјал. Поменута покретна имовина је незнатне вредности и наведени износ највероватније неће бити довољан да се подмире трошкови стечајног поступка и обавезе стечајне масе. Деоба стечајне масе није спроведена, нити је било намирења поверилаца. Такође, у току је израда М4 образаца за бивше запослене за 2012. и део 2013. године, навели су из Агенције за лиценцирање стечајних управника.

 

За Жиг инфо:
Жељко Маторчевић

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар