Директор Канцеларије Владе Србије за борбу против дрога Милан Пекић изјавио је данас да је у Србији ове године заплењено 3,3 тоне дроге и додао да је марихуана најчешће употребљавана дрога у земљи.
Милан Пекић је новинарима у Палати Србија казао да је то око 10.000 заплена, као и да се кокаин налази на другом месту заступљености на тржишту у држави.
Србија не одудара од светских трендова, додао је он, и рекао да је проблем што је кокаин некада био врста наркотика резервисан за богате, али да је сада постао у већини земаља Европске уније на првом месту.
Према запленама које полиција ради, примећује се да је марихуана најлакша за узгајање, додао је он.
Како је рекао, најновији подаци извештаја Уједињених нација показују да је у 2022. години 296 милиона људи старости од 15 до 64 године пробало неку врсту дроге, те да је у целом свету повећана производња свих врста дроге.
„У свету је мало заостаје хероин, али велики број синтетичких дрога се веома брзо развија. Око 50 одсто свих органиозваних криминалних група баве се кријумчарењем накротика. Фрапантан податак Интерпола је да 86 одсто свих организованих криминалних група имају могућност да сав новац који стекну уведу у легалне токове“, навео је он.
Према његовим речима, превенција је најзначајнија у борби против дроге и најбоље резултате мозе да да када се на њој ради стално.
„Превенција не може да се ради од данас до сутра. Поблем дроге је проблем целог друштва јер утиче на све области од здравственог, економског до безбедносног система“, навео је Пекић.
Казао је и да она мора да крене од породице, наводећи да родитељ први треба да примети да дете има проблем и да га усмерава и учи да разликује добро од лошег.
„Много производа у задње време – синтетичких који су лако доступни, лако се кријумчаре и деца их злоупотребљавају. То су стимуланси углавном. Ми смо били у радној групи где смо иницирали да се измене законска решења када су у питању снус (никотин у праху) и никотинске врећице јер смо видели да то није регулисано на тржишту“, изјавио је Пекић.
Додао је да је снус регулисан новим законом, а да је сада проблем што је законодавац донео решење у коме је забранио продају на мале количине док је продају на већу количину дозволио, с тим што је забрањен за малолетна лица.
FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg