Почетна » Одржан састанак са новинарима и контакт тачкама из тужилаштва и полиције из Пчињског и Јабланичког округа

Одржан састанак са новинарима и контакт тачкама из тужилаштва и полиције из Пчињског и Јабланичког округа

Стална радна група за безбедност новинара у Врању: “Зид мора бити срушен”

од Жиг Инфо
0 коментар

Јуче је у Врању одржан један од најпосећенијих састанака Сталне радне групе за безбедност новинара (СРГ) којем су присуствовали новинари и контакт тачке из тужилаштва и полиције из Пчињског и Јабланичког округа.

Успешно решавање случаја насилничког понашања и угрожавања безбедности новинара, запослених и власнице ОК радија у Врању, резултат је одличне сарадње у оквиру Сталне радне групе за безбедност новинара која је 2017. године формирана на основу Споразума између Врховног јавног тужилаштва, Министарства унутрашњих послова и новинарских и медијских удружења.

Две правоснажне осуђујуће пресуде од 14 и 18 месеци затвора за Дејана Николића Кантара, осуђујућа пресуда на годину дана затвора и условно на три године уз 400.000 динара казне за Стефана Илића, директора фирме која се доводи у везу са Кантаром, и рекордна казна од 5 милиона динара за правно лице, највеће су казне изречене за угрожавање безбедности новинара, нелегално зазиђивање ОК радија и то у кратком временском року.

Ипак, успех који је постигнут у овим случајевима, уз доследно и професионално вођење процеса од стране тужилаца и судија, још увек није заокружен рушењем објекта од којег је све почело. Иако је грађевинска инспекција Врања у јуну 2022. године наложила рушење бесправно изграђеног објекта за проширење кладионице и коцкарнице Колосеум гејм, којом су сазидани прозори ОК радија, управа овог града није извршила одлуку сопственог органа, иако је на другој страни правосуђе донело три правоснажне пресуде.

Зид мора пасти, закључак је са састанка СРГ у Врању, који је одржан уз присуство рекордног броја новинара и контакт тачака у тужилаштвима и полицији, јер у супротном правда неће бити постигнута и поред великог успеха са донетим пресудама.

Начелник градске управе Врања, Душан Аритоновић, је у писаном одговору СРГ навео проблеме због којих до сада није срушен бесправно изграђени објекат и најавио за крај недеље састанак са извођачем радова на којем би ти проблеми требало да буду превазиђени.

Представници Сталне радне групе и локални новинари похвалили су рад јавних тужилаштава у Врању не само у овим процесима, већ и у случајевима осуђујуће пресуде у предмету дописнице Вечерњих новости, Јелене Стојковић, као и подизања оптужног акта у случају новинара из Бугарске који су нападнути приликом обављања новинарских задатака на територији Босилеграда.

Више од 45 учесника састанка су у двочасовној дискусији разговарали и о другим случајевима у којима су истраге у току, одбаченим кривичним пријавама, као и случајевима претњи новинарима преко друштвених мрежа на територији Пчињског и Јабланичког округа.

Упркос појединим неслагањима и различитим схватањима самих случајева и њихових епилога изнетим током састанка од стране присутних тужилаца, полицајаца и новинара, скуп је јасно указао на потребу за даљим активним ангажманом СРГ на унапређењу сарадње свих укључених страна. Наглашена је потреба да се унапреди информисаност новинара о правним процесима и нарочито правима која имају као оштећени, уз додатну флексибилност и транспаретност тужилаштва и полиције у овом сегменту.

Један од конкретних предлога локалних тужилаца је да се допуни Опште обавезујуће упутство Врховног јавног тужиоца о поступању у предметима угрожавања безбедности новинара, како би се спречила додатна трауматизација жртви напада приликом саслушања коме присуствује и осумњичени.

Такође, правни епилози бројних инцидената који су довели до субјективног осећаја несигурности код новинара, а који нису обухваћени кривичним делима предвиђеним постојећим Кривичним закоником, још једном су потврдили неопходност даљег ангажовања на изменама овог Закона како би се омогућила свеобухватнија правна заштита медијских радника.

Досадашње посете СРГ локалним срединама дале су одличне резултате и допринеле су већем поверењу новинара у локалне институције па се мора наставити са том праксом. Претходни састанци у Нишу, Новом Саду, Суботици, Чачку, Панчеву, Шапцу и Новом Пазару били су пример како се води дијалог у демократским друштвима и колико је то важан метод за решавање проблема и развијање поверења.

Тренинзи за безбедно извештавање, који прате састанке Сталне радне групе за безбедност новинара, све су посећенији, јер дају неопходна знања и вештине новинарима о све разноврснијим начинима угрожавања њихове безбедност у обављању новинарског посла. Међу скоро 30 учесника тренинга у Врању, по први пут били су и тужиоци и полицајци, који су нагласили да су информације које су добили врло корисне и за обављање њиховог посла и још боље разумевање проблема са којима се суочавају новинари.

„Поверење је кључни елемент за успех сваке борбе за унапређење слободе медија и безбедности новинара. Међутим, рушење тог зида неповерења захтева напоран рад и посвец́еност свих страна. Само удруженим снагама и заједничким радом можемо створити друштво у којем новинари могу, без страха за своју и безбедност својих породица, на професионалан, објективан и етички начин информисати грађане о питањима од јавног значаја. Свима у овом друштву треба да је стало до тога“ – закључио је Веран Матић, члан СРГ и председник Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) након јучерашњег састанка.

 

 

Фотографије: Мирослав Јанковић (ОЕБС).

Можда ти се свиди

Оставите коментар