Број дана у којима температура достиже 35 степени Целзијуса у 20 највећих светских престоница, од Делхија преко Џакарте до Буенос Ајреса, порастао је за 52 одсто у последње три деценије.
Према анализи која је откривена у петак, више од 300 милиона људи живи у 20 најнасељенијих главних градова, где су јединствено подложни порасту температуре изазваним климатским променама с обзиром на чињеницу да асфалт и зграде апсорбују и задржавају топлоту.
Главни градови, укључујући Делхи, Даку и Манилу, већ су погођени опасним топлотним таласима ове године, узрокујући бројне смртне случајеве узроковане врућином и затварање школа.
Делхи је забележио најдужи и најинтензивнији топлотни талас у последње 74 године, са 39 узастопних дана максималних температура изнад 40 степени Целзијуса од 14. маја до 21. јуна, наводи метеоролошка станица.
Међународни институт за животну средину и развој (ИИЕД) са седиштем у Лондону објавио је анализу у којој се квантификује растућа опасност од екстремне топлоте у неким од највећих светских урбаних центара.
Користећи податке о површинској температури са метеоролошких станица на аеродромима, истраживачи су открили да је од 2014. до 2023. било укупно скоро 6.500 дана или случајева када је температура достизала 35 степени Целзијуса или више у једном од 20 градова. У деценији од 1994. до 2003. тај број је био само 4.755.
„Знамо да се топло време не осећа подједнако у различитим градовима“, рекао је Такер Ландесман, истраживач ИИЕД-а.
„Џепови екстремне врућине су вероватнији у одређеним типовима насеља и комерцијалних подручја. Ово има везе са неједнакошћу и начином на који дизајнирамо зграде и јавну инфраструктуру.“
Главни град Индонезије, Џакарта, суочио се са највећим апсолутним повећањем броја дана са температурама изнад 35 степени Целзијуса, са 28 дана између 1994. и 2003. на 167 дана у последњој деценији.
Сеул у Јужној Кореји је са девет дана порастао на 58, а Буенос Ајрес са седам на 35.
Tom Wang/Shutterstock