Руски регулатор за комуникације, Роскомнадзор (РКН), блокирао је приступ популарној апликацији за инстант размену порука Вибер, наводећи вишеструке неуспехе у уклањању криминалног садржаја.
У свом саопштењу РКН је навео да је приступ Виберу „ограничен“ због кршења националних закона који имају за циљ спречавање кориштења онлине апликација за размену порука у сврхе “терористичких и екстремистичких” злочина, трговине дрогом и ширења “незаконитих информација,” пише Клиx.ба.
Антон Немкин, члан Државне думе и одбора за информативну политику и комуникације у парламенту, изјавио је за новинску агенцију ТАСС да власници Вибера нису платили казне у износу од 1,8 милиона рубаља (17.230 долара) те да „настављају игнорисати руске законе“. Додао је да Вибер „не уклања незаконите информације“, укључујући садржај повезан с конфликтом између Русије и Украјине.
Немкин је такође изјавио да је апликација популарна међу преварантима који циљају старије особе. Тврдио је да би стране обавештајне службе могле искористити Вибер као алат за регрутацију потенцијалних шпијуна.
Елина Сидоренко, која води невладину организацију за онлине сигурност Белy Интернет (Бели Интернет) и чланица је Председничког савета за људска права, изјавила је за новине Комсомолскаја правда да су Руси изгубили 5 милијарди рубаља (47,8 милиона долара) због превара путем Вибера. „Вибер није заштитио своје кориснике, није желео да сарађује с властима“, казала је.
Москва је последњих година појачала мере против платформи друштвених мрежа, тврдећи да крше националне закона кроз хостинг незаконитог садржаја. Кремљ тврди да су то дезинформација, говора мржње и промоције „екстремистичких“ активности.
Године 2022. власти су забраниле приступ X-у (раније Тwиттер) и прогласиле Мету, матичну компанију Фацебоока и Инстаграма, „екстремистичком организацијом“ због одбијања уклањања садржаја.
Вибер је основан 2010. године од стране Игора Магазиника, који је емигрирао из Русије у Израел када је имао 16 година, и израелско-америчког предузетника Талмона Марка. Компанију је 2014. године купио јапански технолошки гигант Ракутен.
Foto: BigTunaOnline / Shutterstock.com