Рад са јуниорском редакцијом на новом броју билтена који је посвећен ангажованој књижевности за младе и потенцијалну побуну код млађе генерације и припрема кампање за прикупљање средстава за добитнице/ке награде „Штефица Цвек“ само су неке од активности “Побуњених читатељки” из Београда. Пети билтен објављен је у априлу, а у јуну их очекује и четврто регионално окупљање Побуњених.
Кампања коју су покренуле за прикупљање средстава планирана је као подршка за фонд за стипендије за добитнице/ке које планирају да прогласе наредне године. Пети број билтена објављен је у априлу, а тема овог броја биле су „Побуне у књижевности за младе“.
„Књижевност писана за публику тинејџерског узраста већ дуго времена препознатљива је по успешности у промишљању друштвено-ангажованих тема и потенцијалу да младе подстакне на критичко мишљење о друштвеној стварности. YА (Yоунг Адулт) жанр неретко дотиче питања дискриминације на основу рода, сексуалности, расе, класе, као и питања еколошке кризе, а то неретко ради кроз популарне жанрове пријемчиве младој публици“, додаје Нађа Бобичић из „Побуњених читатељки“.
Она додаје да је због тога, поред критике савремене преведене и домаће књижевности за младе, у билтену посебна секција посвећена жанру графичког романа. Посебно им је драго да се у њему налази и интервју са младом ауторком Нађом Тиодоровић која је недавно објавила свој први графички роман намењен младој публици.
„У овом билтену су текстови већ искусних критичарки и критичара, интервјуи са уредницама издавачких кућа и текстови просветних радница једнако заступљени као и критички текстови наших младих чланица побуњене јуниор редакције – Терезе Стефановић, Макрине Петровић, Миреле Грачанац и Зоране Михајловић – са којим већ годинама радимо кроз различите радионичарске програме, што је случај и са овом иницијативом. Ширење наше заједнице у овом погледу сматрамо једним од главних достигнућа нашег рада и увек се радујемо овом драгоценом појачању у побунама“, истиче Бобичић.
Пројекат Твоје место у Србији преко којег су добиле и институционални грант за Побуњене читатељке је јако значајан управо зато што су, као кажу, поставиле темеље за даљи раст и одрживост. Рад са јуниор редакцијом почео је прошле године, а сада се на најновијем броју билтена учврстио и у директном раду између ауторки и уреднице.
„Већ у јуну на Четвртом окупљању Побуњених читатељки из регије млада редакција ће такође бити укључена и охрабрена да осмисли своју категорију на порталу у будућим билтенима. Што се припреме за цроwдфундинг тиче то је кључни корак за успешну кампању, која би опет требало да нам помогне да оснујемо фонд за стипендије за будуће добитнице/ке, и то уз подршке најшире заједнице. И по томе би се ова награда истицала у односу на остале регионалне награде чији наградни фондови се дају само једном добитнику (ређе добитници) и које финансирају комерцијални актери, фондације и државне институције“, додаје она.
У наредном периоду Побуњене читатељке имаће много активности. Једна од њих су и радионице за девојчице у Нишу у оквиру великог пројекта на коме раде, а од јесени их опет очекује циклус Инсиде/Оут формата уз штампање наредних бројева билтена. Следи и припрема за највећи корак, а то је организовање доделе награда „Штефица Цвек“.
Фото: Побуњене читатељке/Н.Б