Почетна » Сунчаница и топлотни удар, разлика је велика: Како их препознати и шта радити

Сунчаница и топлотни удар, разлика је велика: Како их препознати и шта радити

од Други Пишу
0 коментар

Већ најављују жестоке топлотне таласе за летње месеце, а Карин Васић, специјалиста педијатрије и ДокТок лекарка, открива нам како да разликујемо сунчаницу и топлотни удар и како да реагујемо.

„Сунчаница и топлотни удар се у народу користе као синоними, мешамо их и кроз симптоме и кроз причу о опоравку. Разлика је велика, а облик проблема захтева и другачији приступ“, каже др Васић.

Како препознати сунчаницу

Сунчаница је бурна реакција организма на прекомерно излагање главе сунцу.

Наше тело се хлади радом кардиоваскуларног система и знојењем. Како би знојење било ефикасније за време великих врућина кроз кожу протиче знатно већа количина крви која хлади тело и тако штити своје најважније органе, посебно мозак. Ако несмотрено излажемо главу утицају сунца, температура у глави се знатно повећава. Тело настоји да расхлади мозак тако што више хладне крви упућује у главу. Тиме долази до ширења крвних судова мозга и до наглог повећања његове запремине. То утиче на појаву симптома који су јако слични потресу мозга и нису нимало безазлени.

Сунчаница почиње општом слабошћу, јаком главобољом, дете се жали на вртоглавицу и мучнину, а неретко повраћа. Дете је обично орошено знојем, руке и ноге су прво топле, а ако се не склони са сунца, постају хладне и дрхтаве. Телесна температура може да буде нормална, али је често повишена. Што је дете мање, симптоми су израженији, а опасност од компликација већа. Дете може бити узнемирено или поспано, плачљиво, дисање и пулс су убрзани, у тежим случајевима се јавља зујање у ушима, несвестица, па чак и коматозно стање.

Прва помоћ код сунчанице

Ако посумњате да дете има сунчаницу, одмах га склоните са сунца и сместитие у хладовину или још боље у добро проветрену и расхлађену просторију и раскомотите га. Важно је постепено расхлађивање, тако што ћете дете туширати млаком водом и оставите га да се осуши без брисања. Одмах започети хидратацију расхлађеним напицима постепено, гутљај по гутљај. У случају повишене телесне температуре или главобоље дати лекове за снижавање температуре, а уједно и против болова, на бази парацетамола или ибупрофена. Такође је битно да се након тога дете лепо одмори, те га пустити да се наспава. Следећег дана дете не би требало да се излаже сунцу, најбоље је да одмара у кући уз добар унос течности. У тежим случајевима са појавом конфузије, поспаности и/или губитка свести, потребно је јавити се лекару што пре.

Шта је топлотни удар?

Топлотни удар је стање опасно по живот, а настаје због дуготрајне изложености прекомерној топлоти, при чему се особа не може довољно знојити како би снизила сопствену телесну температуру. Сунчаница може, али и не мора да буде увод у топлотни удар. Директна изложеност сунцу није предуслов за топлотни удар. Вреле просторије, аутобуси, кола која су остављена на сунцу и сл. могу да буду увод у топлотни удар. Повећана влажност ваздуха у време летњих спарина погодује појави топлотног удара, јер је у таквим условима отежано знојење. У таквим условима температура тела непрекидно расте и досеже вредности и до 400Ц. Овако висока температура доводи до дисфункције централног нервног система праћено делиријумом, конвулзијама, па и комом. Уколико овакво стање потраје може доћи до трајних оштећења и неуролошких поремећаја. Организам се у оваквој ситуацији брани системском реакцијом, која може проузроковати стање шока.

Бебе и мала деца нису у стању да регулишу своју телесну температуру на исти начин као одрасли. Можда нисте знали, али деца су често жртве топлотног удара у колима. Сваке године, када су спољашње температуре високе, до нас дођу стравичне информације о неком детету које је умрло од топлотног удара зато што је остављено у колима.

Иако делује да је немогуће заборавити дете у колима, ипак, сваке године деца умиру од топлотног удара јер су остављена у врелом ауту, најчешће случајно, тако што родитељи не примете да је дете остало, или када подцене значај високе температуре мислећи да ће посао обавити ‘’за час’’. Ови смртни случајеви су најчешћи код деце узраста око 3 године. Према подацима Америчке академије за педијатрију (Америцан Ацадемy оф Педиатрицс) 37 деце умире годишње од последица топлотног удара у колима. До топлотног удара долази јер се тело не може довољно брзо охладити. Дечије тело се загрева три до пет пута брже него тело одрасле особе. Када се остави у врелом аутомобилу, дете може умрети када његова температура достигне 41,5 °Ц. Јасно је да се аутомобили брзо загревају! За само 10 минута, ауто може да се загреје за 6-7 °Ц.

Симптоми топлотног удара спорије наступају, али дуже трају. Деца су врућа, зајапурена тј. кожа је топла и црвена– иако нису на сунцу. Изгледају као да их «ломи вирус», па се маме и тате често збуне, мислећи да је у питању инфекција. Малишани су веома раздражљиви – плачу, на изглед без разлога, а већа деца обично имају мучнину (понекад и повраћају), променљивог су расположења и имају несвестицу. Телесна температура је, по правилу, повишена.

Топлотни удар може настати и нагло, без најаве – изненадним колапсом и падом крвног притиска. Кожа је топла, видљиво повишене температуре, сува и црвена, а пулс је слаб и јако убрзан. Могу се јавити грчеви, зенице су у почетку сужене, а касније проширене. Ово је тежак акутни поремећај, који настаје због престанка терморегулације организма, а у најтежим случајевима може узроковати кому и смрт. Зато је неопходна интервенција лекара

Прва помоћ код топлотног удара

Ако посумњате да дете има топлотни удар, посебно деца млађа од пет година, одмах позовите хитну помоћ или га одвезите у болницу!

У случају топлотног удара као и код сунчанице мора се интервенисати и одмах почети са расхлађивањем. Дете сместити у добро проветрену и расхлађену просторију. Важно је постепено расхлађивање тако што ће те дете туширати млаком водом или уколико је могуће ставите коцкице леда на унутрашњу страну лактова и колена, јер су ту крвни судови најближи кожи. Ставите на главу хладне облоге и мењајте и поново их расхладите после десет минута.

Уколико је дете свесно одмах започети хидратацију расхлађеним напицима постепено, гутљај по гутљај. Уколико је дете све немоћније или постаје конфузно, поспано и слабо комуницира са околином, обавезно позовите хитну помоћ!

Након опоравка од топлотног удара, дете је и током следећих недеља осетљиво на високе температуре. Најбоље је да избегава високе температуре и физичку активност, све док не добијете одобрење од педијатра

Заштита од сунчанице и топлотног удара
Облачење

Користите памучну одећу светлих боја која није тесна. Бебама је током лета довољна пелена и бенкица без рукава. Да не би добили сунчаницу, добро заштитите главу. Носите качкете или шешире са ободом, чија је калота од прозрачних материјала.

Исхрана и унос течности

Бебе и мала деца неће вам рећи да су жедни, зато је веома важно да им редовно дајете воду.

Најбоље пиће је вода: немојте деци давати зашећерене сокове или газирана безалкохолна пића!

Током топлотних таласа бебама које сисају биће потребни додатни подоји. Између подоја можете им понудити воду у кашичици. Деци узраста годину дана и старијој можете понудити комаде расхлађеног воћа на пример лубенице које могу да сисају и тако унесу додатно течност и истовремено се расхладе.

Боравак у кући

Редовно проветравајте просторије у којима боравите, најбоље у раним јутарњим и касним вечерњим сатима. У најтоплијем делу дана затворите прозоре, спустите ролетне, како бисте створили пријатну хладовину у стану. Уколико користите вентилатор никада га не усмеравајте директно на бебу односно дете. Уколико имате клима уређај, постарајте се да превише не расхладите односно да температура у просторији не буде испод 24 °Ц.

Излагање сунцу

Избегавајте да изводите бебе и децу напоље за време топлотног таласа. Ако их изводите, чините то само у раним јутарњим или вечерњим сатима. Када боравите напољу бебе и деца узраста до годину дана нека увек буду у хладовини. Избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана од 10 до 17 сати. Када су напољу, потребна је одговарајућа заштита од сунца: памучна широка гардероба која не стеже, светлих боја, шеширић, крема са заштитним УВ фактором.

Путовање

Уколико крећете на пут, чините то у раним јутарњим сатима. Заштитите прозорска стакла кола тамним фолијама или засторима, како би спречили контакт са сунчевим зрацима. Не прекривајте седиште за бебе пешкиром или памучним ћебетом јер то спречава кретање ваздуха. Никада не остављајте бебе и децу саме у затвореним колима, а кола увек држите закључана, како малишанима не би ‘пало на памет’ да се у игри без питања завуку у њих. Током путовања правите честе паузе и обезбедите довољан унос воде.

Докток.рс/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар