У току је реализација пројекта реконструкције, санације, доградње и промене намене постојеће зграде Ложионице, културног добра старог 100 година које се налази испод Мостарске петље у Београду. Пројекат финансира и реализује служба Владе РС Канцеларија за информационе технологије и електронску управу под диригентском палицом националне платформе Србија ствара.
Овим пројектом за који ће тендер грађане Србије коштати скромних 62,5 милиона евра нису предвиђени реконструкција и санација већ рушење културног добра постојеће зграде Ложионице и изградња нове Ложионице са пропратним некомпатибилним садржајима. Канцеларија за информационе технологије и електронску управу је инвеститор иако су и парцела и зграда Ложионице јавна својина, а Канцеларија има само право коришћења на објекту. Планирано је и спајање 9 парцела на којима се налази комплекс Ложионице у једну грађевинску парцелу у склопу Београда на води.
Бонус који ћемо добити уз ову нову, а „старију“ и „лепшу“ Ложионицу су мултифункционални центар за потребе креативних индустрија и ИТ сектора – шестоспратни Анекс Ложионице од 17.000 квадрата и подземна гаража са преко 180 паркинг места. Постојећа зграда Ложионице, културног добра под претходном заштитом, је приземна и има око 3.600 квадрата, а планирани Анекс Ложионице који ће имати 3 пута више квадрата ће бити претежно комерцијалне намене. Као и у случају Старе поште у Савској се постојеће културно добро руши под велом реконструкције и санације да би се направио простор за комерцијалне садржаје у оквиру Београда на води. Пројектну документацију за комплекс Ложионице је израдио Машинопројект Копринг доо који је израдио и противзаконити урбанистички пројекат којим се планира рушење Старе поште у Савској.
Влада РС је у новембру 2021. иницирала архитектонски конкурс за Креативно-иновативни мултифункционални центар „Ложионица“ на којем је прву награду у вредности од 28.000 долара добила фирма АКВС архитектура Анђеле Карабашевић Суџум и Владислава Суџума. У оквиру документације архитектонског конкурса се налазио и Извештај о стању конструкције зграде Ложионице који је у јулу 2021. урадио Грађевински факултет у Београду. У закључку овог извештаја је наведено да је зграда Ложионице у јако лошем стању коме су “допринели и нестручна и насилна демонтажа делова конструкције у периоду од последњих неколико година.” Такође је наведено да постојећа зграда Ложионице може да поднесе само сопствену тежину па је било каква доградња немогућа и након санације.
Инвеститор Канцеларија за информационе технологије и електронску управу је овај закључак Грађевинског факултета очигледно схватио на погрешан начин. Тако је у склопу тендера вредног 62,5 милиона евра који је завршен у децембру 2022. године у спецификацијама наведено да рушење Ложионице треба да се обавља пажљиво, а да се шут вози на депонију удаљену 30км од градилишта. Јер шта ће нам зграда стара 100 година када је у лошем стању и када можемо да је мало срушимо па надоградимо и то назовемо санацијом?
Остаје нејасно да ли инвеститор под доградњом која није могућа подразумева подземну гаражу са 180 паркинг места испод зграде Ложионице или Анекс Ложионице од 17.000 квадрата комерцијалног простора.
Комплекс Ложионице са водоторњем је био погон за парне локомотиве које су ишле до главне Железничке станице на Савском тргу. Ложионица чини јединствену амбијенталну целину са Железничком станицом и била је веома важна за развој железничког чвора Београда. Уместо да комплекс Ложионице у складу са својом културном и историјском вредношћу буде адекватно ревитализован дошло је до систематског уништавања и занемаривања још једног у низу наших културних добара.
Сада се Ложионици мења намена и губи се њена суштина јер се не уклапа у визију инвеститора. Нама нису потребни нови комерцијални и угоститељски објекати у склопу некаквог „креативно – иновативног хаба“ који се лепо уклапају у Београд на води. Нама су наши стари симболи добри и лепи баш такви кави јесу, а ко жели да ствара своје нове симболе нека то чини негде другде јер Ложионица није место за то.