Одлука Апелационог суда у Београду да преиначи првостепену пресуду и ослободи четворицу оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије – Радомира Марковића, Милана Радоњића, Ратка Ромића и Мирослава Курака је обесхрабрујућа и представља тужан дан за новинарство у Србији, саопштено је из америчког Стејт департмента.
„Обесхрабрујуће је видети да правда и одговорност за убице Славка Ћурувије остају недостижни, чак и 25 година након његовог убиства. Тужан дан за новинарство“, одговорио је Стејт департмент на упит Гласа Америке (ВОА).
„Потврђујемо нашу посвећеност окончању некажњивости за злочине над новинарима и позивамо глобалну заједницу да се уједини у тражењу одговорности оних који усмеравају и врше насиље, узнемиравају и застрашују медијске раднике“, додаје се у одговору Гласу Америке.
Осим ове реакције, одлука суда у Београду изазвала је и бројне друге, а више међународних новинарских удружења истакло је да то представља тежак ударац на слободу медија у Србији.
Апелациони суд у Београду објавио је јуче да је преиначио првостепену пресуду Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду и ослободио четворицу оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999 – Радомира Марковића, Милана Радоњића, Ратка Ромића и Мирослава Курака.
Четворицу припадника некадашњег Ресора државне безбедности пре тога је Посебно одељење за организовани криминал два пута прогласило кривим и осудило на укупно 100 година затвора.
Новинар и власник листова „Дневни телеграф“ и „Европљанин“ убијен је 1999. у Светогорској улици, са више хитаца, а за то убиство тек 2015. оптужени су тадашњи начелник Државне безбедности (ДБ) Радомир Марковић и тројица високих функционера ДБ-а Милан Радоњић, Ратко Ромић и његов кум Мирослав Курак.
Foto AFP/Andrej Isaković