Почетна » Лажна патронажна сестра годинама обмањује труднице: Ради без лиценце с бебама и уз подршку власти води једну од највећих хуманитарних организација у јужној Србији

Лажна патронажна сестра годинама обмањује труднице: Ради без лиценце с бебама и уз подршку власти води једну од највећих хуманитарних организација у јужној Србији

од Други Пишу
0 коментар

Вежбе за труднице, повијање беба, обрада пупка, дојење и све што занима будуће мајке, али и породиље, на својим предавањима, курсевима, школицама нуди Мелиса Османовић из Ниша, која се на друштвеним мрежама и јавним догађајима, представља као патронажна сестра, запослена у Универзитетском клиничком центру Ниш и приватној поликлиници “Лајф Импулс”.

Читатељке Нова.рс, које су биле чланице Мелисиног “Клуба беба, трудница и мама”, сазнале су, међутим, да ова самопрокламована патронажна сестра за посао који ради нема лиценцу и пријавиле је. За наш портал директор породилишта у Нишу др Дејан Митић, као и управа поменуте приватне поликлинике, потврдили су да Мелиса никад није била запослена у овим установама.

Противно закону, она ипак ради с новорођенчадима и то редовно рекламира на друштвеним мрежама. Њене активности трају још од 2016. године и прећутно их, по свему судећи, одобравају градске и здравствене власти.

Претходних година Мелису су жене пријављивале надлежним институцијама, али никад није било реакције, она није процесуирана, нити је њен клуб, који назива хуманитарном организацијом, затворен. Семинаре, предавања, конференције, школе несметано организује из месеца у месец, и то с неким од најеминентнијих лекара из области гинекологије и акушерства, уз велику мрежу спонзора.

Рекламирала се као патронажна сестра
“За Мелису сам сазнала 2022. преко рекламе коју сам видела на мрежама. Свуда се рекламира као патронажна сестра. Држала је предавања у склопу своје школице за труднице, објашњавала како се повија беба, обрађује пупак, а да уопште нема лиценцу за посао који обавља”, прича за Нова.рс Марија Станковић из Ниша, која је кратко похађала Мелисину “Школу за труднице”.

Услови за рад са бебама и звање патронажне сестре, пре свега, по закону су завршен стаж од шест месеци, потом положен стручни испит, а на крају и упис у Комору медицинских сестара. Међутим, Мелисиног имена у овој Комори нема.

“Ишла сам у разне школе за труднице, код ње нисам чула ништа ново, а ни спорно, али она по закону нема право да ради с бебама. Тражила сам податке о њеном школовању и добила од Коморе одговор да Мелиса уопште није њихов члан. Такође сам писала директору Клиничког центра Ниш и питала га да ли она заиста ради код њих у породилишту, јер нам је то причала у школици за труднице. У њеном присуству тад су биле бабице из нишког породилишта и климале су главама, да потврде њену причу. Међутим, директор ми је одговорио да никад код њих није била запослена. У свакој њеној школици предавале су бабице и сестре из ГАК Ниш, као и В. П. педијатрица, која ради у ‘Лајф Импулсу’”, прича наша саговорница.

Кад је прибавила све ове податке, Марија је позвала Мелису, захтевајући објашњење.

“Без много узбуђења, одговорила ми је да све ради по закону и да је њен посао легитиман. У тим школицама, женама је причала и да је запослена у приватној поликлиници ‘Лајф Импулс’ (Лифе Импулс) у Нишу, а кад смо дошле код ње у клуб, свима нам је обећала попуст у овој приватној установи”, сећа се Марија.

Инспекција одбацила случај
Она је инспекцији Министарства здравља, уз пријаву доставила све податке. Међутим, њихов одговор био је за Марију поразан.

“Инспекција једноставно није хтела да реагује. Они чак нису ни проверили да ли Мелиса ради у Клиничком центру и шта ради у ’Лајф Импулсу’ и у свим тим школицама. Одговорили су ми да не постоје услови за покретање поступка инспекцијског надзора, јер немам доказе да је обављала посао патронаже, а жена се сваког дана снима и објављује на мрежама шта ради. Писала сам и кривичну пријаву, али је тужилаштво одбацило. Такође, њу подржава и град Ниш, од чије је управе добила новац за покретање Клуба, у којем је ипак, нама чланицама, наплаћивала чланарину, иако има на десетине спонзора који је финансирају”.

Мелиса је своје познавање “гинекологије и акушерства” представила у недавном гостовању на једној од локалних телевизија. Врло убедљиво је говорила о акушерском насиљу, помињући гинекологе из Клиничког центра Ниш, као да је у питању установа у којој и сама ради.

У емисији је објашњавала како акушери раде и оправдавала методе порођаја које подразумевају “скакање по стомаку и викање на породиљу”, у циљу, како је рекла, “освешћивања пацијенткиње”.

 

Међутим, питање је, одакле Мелиси сва ова сазнања, кад она заправо никада није радила у

Клиничком центру

“Мелиса не ради код нас, нити је икада радила у нашој болници. Та жена има неко удружење и нешто ради са трудницама, то је све што знам. Звала ме је неколико пута, пре више година, да гостујем негде са њом, да причам о порођајима, али сам одбијао. Последњи пут је, сећам се, организовала неки састанак, па је од мене тражила да јој ‘обезбедим’ предаваче. Боже сачувај, да ја приватном лицу обезбеђујем предаваче у име клинике, па то нема нигде на свету. Од тада ме није више контактирала”, каже за Нова.рс др Дејан Митић, директор нишког породилишта.

Никада није радила у здравственој установи
Такође, у поликлиници “Лајф Импулс”, кажу да код њих никада није била запослена.

“Чули смо да прича како ради код нас, али то није тачно. Са њом смо се упознали када је као председница Клуба, организовала неку трибину за труднице из Ниша. Замолила нас је да наш педијатар одржи једно предавање о дојењу. Ангажовала је и лекаре из УКЦ Ниш, а ми смо као приватна поликлиника послали једну докторку. Учествовали смо као предавачи, било је преко 200 трудница. Никакав новац нисмо за то узели, само смо одговарали на питања трудница”, каже за Нова.рс др Љубодраг Радевић, из клинике “Лајф Импулс”.

Мелиса, међутим, не одустаје од својих замисли и циљева, а на законе се не обазире. У јулу 2022., у оквиру кампање „Појачајмо свест о заједништву и повећању наталитета”, у организацији “Клуба беба, трудница и мама” у Крагујевцу, одржан је панел за труднице, ни мање, ни више, него у сали Скупштине града, а главни предавач била је Мелиса, уз бројне педијатре-неонатологе.

 

Њен клуб на Фејсбуку броји готово 65.000 чланова, а најаве за бесплатне едукације о трудноћи и нези бебе, за труднице, породиље и младе маме, нижу се из дана у дан, што ниједна надлежна служба до сада није оспорила, док се њени панели одржавају и у Новом Саду, Београду, Лесковцу, Пироту…

Ванредна школа, купљена диплома
Нажалост, Мелиса на питања и позиве Нова.рс није одговорила до објављивања овог текста. Ипак, из једног њеног видеа, добили смо одговор на питање о образовању, када је објавила да није регуларно завршила Медицинску школу, тачније ту тврди да чак ни ванредна школа коју је завршила – није призната.

“Потпуно је легално ово што радим, то раде сви инфлуенсери. Кад сам видела да мој посао прераста у озбиљнију организацију, покренула сам Удружење 2017. Тада сам уписала ванредну школу, која видим да уопште није призната. Сад испада да никоме није призната ванредна школа, јер смо преквалификовани и купили смо диплому”, рекла је Мелиса у једном од бројних видеа, које редовно објављује на мрежама.

На питања о Мелисином раду са трудницама и бебама без лиценце, из Министарства здравља нису одговорили до објављивања овог текста, као ни из Управе града Ниша, на питања о донираном новцу, уз помоћ којег је Мелиса основала популарни “Клуб беба, трудница и мама”.

Lažna patronažna sestra Foto: Facebookč Privatna arhiva

Ана Марковић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар