Грађани Србије суочили су се са поскупљењем струје чак три пута прошле године. Муке им је задао и хакерски напад од ког се Електропривреда Србије још опоравља. Стизало је пуно пријава увећаних рачуна, а такав је и случај Николе Ј. из Београда, који ће морати да плати 17.000 динара за прошли месец, иако каже да у стану ни не борави много.
Од 1. новембра прошле године у јеку грејне сезоне, грађане наше земље сачекало је ново поскупљење струје, треће од почетка године. Овог пута киловат је поскупео за 9,28 одсто.
И не само што нас је непријатно изненадило то што су рачуни каснили и почели да стижу тек након избора, већ је и износ који смо морати да уплатимо далеко изнад очекиваног.
Слична ситуација наставила се и у овој години. Београђанин Никола Ј. јавио се редакцији портала Нова.рс, наводећи да је приметио знатно увећан рачун за струју, иако мало времена проводи у стану.
„Пре последњег поскупљења, зими ми је рачун за струју био око седам или осам хиљада. После поскупљења, био је око 12.000, изненадио сам, али не толико, јер је ипак струја поскупела“, наводи саговорник нашег поратала.
Међутим, када му је последњи рачун стигао, ухватио се за главу.
„Када ми је стигао последњи рачун, није ми било добро. 17.000 динара! Толико треба да платим. Тврдим да струју трошим као и пре, идем да рекламирам овај рачун“, каже Никола додајући да у стану не проводи пуно времена и да је до увече углавном напољу.
Просечно домаћинство троши 350 киловат-часова електричне енергије месечно. Ако узмемо у обзир званично новембарско поскупљење од 9,2 одсто, то значи да грађани од недавно издвајају месечно до 5.150 динара само за струју.
Струја је само у прошлој години поскупела три пута, што доводи до рачунице да струју, након новембарског поскупљења, у просеку плаћамо 1.305 динара више него 2022. по рачуну.
Док грађани гледају како да саставе крај са крајем и изборе се са високим рачунима, радници ЕПС-а су крајем прошле године добили једнократну помоћ од по 20.000 динара на новембарску плату.
Министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да је 2023. била најбоља финансијска година у пословању предузећа од 2000. године и да је новчана помоћ радницима Електропривреде вид захвалности запосленима.
Подсећања ради, Електропривреда Србије је, иначе, током прошле године, пре три поскупљења струје, имала губтике од чак 72,6 милијарди динара, односно око 620 милиона евра, како се наводи у финансијском извештају.