Почетна » Грађани Бора у дворишту три школе добили еколошки мурал

Грађани Бора у дворишту три школе добили еколошки мурал

од Други Пишу
0 коментар

Током претходне недеље на зиду од 140м2 у дворишту које деле три школе у Бору, ОШ “Видовдан”, ОШ “Свети Сава” и ОШ “Бранко Радичевић”, осликан је мурал са еколошком поруком. Порука о важности одрживих пракси, као што је рециклажа, формирана је на радионицама које су претходно одржане са ученицима средње Техничке школе у Бору. На њима су ученици разговарали о еколошким проблемима у локалној заједници, као и о потенцијалним решењима, а све идеје које су се ту изродиле је у креативан и инспиративан дизајн упаковала уметница Маја Стојановић Змаја, која је, уз помоћ ученика и грађана добровољаца, осликала ово велико уметничко дело.

На тродневној радионици одржаној у октобру прошле године, у оквиру пројекта “Уметност младих за Земљу” који спроводе Фонд Б92 у сарадњи са партнерским организацијама из Словеније, Француске и Енглеске, ученице и ученици имали су прилику да разговарају са предавачем Александром Вајзнером о друштвеним проблемима и решењима која се могу постићи сопственим залагањем, о видео активизму и улози уличне уметности у решавању друштвених проблема, те да са тимом Фонда Б92 и Мајом Стојановић Змајом произведу поруку коју желе да пошаљу својим вршњацима, суграђанима и пролазницима.
Фокус “Уметност младих за Земљу” који је наставак успешно спроведеног пројекта сличне садржине под називом “Осликај промену”, усмерен је на старије тинејџере из социо-економски угрожених и маргинализованих заједница. Циљ је помоћи им да пронађу свој глас и осећај иницијативе у решавању проблема еколошке одрживости, развијањем њихових креативних и критичких вештина мишљења, као и укључивањем у јавну уметност.

“Током година схватила сам да је мурал много више од естетског доприноса визуелног идентитета једног града. Због своје монументалности, мурал је постао одличан канал за преношење поруке, што локалној заједници, што глобалу. Што би се рекло, ем лепо ем корисно. Величина и упадљивост мурала ретко кога оставе равнодушним, било да им се свиђа приказан рад или не. Мурал покреће разговор што сматрам да је полазна тачка за подизање свести око неког проблема. Не само што преноси поруку, већ окупља локалну заједницу. Од Милоша, локалног уличног уметника, Дарка машиновође, Небојше из Фонда Б92, до Тање видеографкиње – мурал у Бору не би био могућ без подршке дивних људи који су одмах ускочили да помогну”, рекла је Маја Стојановић Змаја након представљања готовог мурала грађанима Бора.

Координатор пројекта Небојша Глишић, који је и сам помогао у осликавању, пренео је утиске са локала: “Процес стварања овог монументалног дела на зиду је био праћен великим одобравањем и знатижељом околине. У разговору са децом која су учествовала у радионицама и суграђанима постало је јасно да смо успели да постигнемо циљ и створимо трајни подсетник на важност теме екологије као и поруке да труд и амбиција нађу начин да се отелотворе и подстичу на даље стварање и залагање.”

Пројекат „Уметност младих за Земљу“ реализује Фонд Б92 у Бору и Панчеву, док ће међународни партнери спровести сличне активности у Словенији и Француској. Идеја је настала у Великог Британији и утемељена је на мишљењу да је уметност алат и метод учења путем којих може да се оствари јак утицај на проблеме локалне заједнице. Пројекат је подржан од стране Европске уније кроз програм Креативна Европа.

 

Foto Тања Дробњак

Можда ти се свиди

Оставите коментар