Почетна » Приватни вртићи у Београду подигли цене: Бесплатан боравак само за децу у државним

Приватни вртићи у Београду подигли цене: Бесплатан боравак само за децу у државним

од Други Пишу
0 коментар

Град Београд је од 1. септембра повећао субвенцију за све вртиће – и државне, и приватне – у једнаком износу, на 28.140 динара. И док ће том одлуком боравак деце у државним бити бесплатан, за децу у приватним неће, јер су многи у међувремну подигли цене.

Уз субвенцију Града Београда, боравак у приватним вртићима требало је да буде јефтинији до 5.600 динара, тј. за онолико колико је повећана дотација града. Међутим, поједини приватни вртићи су још летос најавили родитељима подизање цена.

У једном приватном вртићу на Новом Београду, цена је подигнута између 6.000 и 10.000 динара. Према речима једне маме чије дете иде у тај вртић, поред дизања цене, вртић је додао и активности, које се раније нису наплаћивале, а сад се наплаћују.

Обавештење да их чека повећање цене, током лета добили су и родитељи двоје деце која иду у други приватни вртић, такође на Новом Београду.

Цена је подигнута са 30.000 динара на 35.000 динара, каже за Н1 мама двојице дечака.

Она каже да су у неравноправном положају у односу на државне вртиће, иако, каже, немају избора јер су им деца одбијена више пута због недостатка места.

На цене приватних вртића град не може да утиче. Цене одређују саме приватне предшколске установе.

Економска цена вртића у Београду за 2023. годину је решењем градских власти још у 2022. утврђена на нивоу од 28.140 динара. Пошто град субвенционише 80 одсто економске цене, што је 22.512 динара, родитељи деце која похађају државне предшколске установе на нивоу Београда плаћају највише 5.628 динара месечно.

То функционише по следећем принципу – родитељ приватном вртићу уплаћује пуну цену, која се креће око 31.000 динара и више, а Град Београд родитељу рефундира субвенцију у износу од 22.512 динара. То значи да боравак детета у приватном вртићу месечно кошта око 8.500 динара, па навише, већ у зависности од цене конкретног вртића.

За разлику од државног вртића где родитељ месечно плаћа максимум поменутих 5.628 динара, код приватних се субвенција која се родитељима уплаћује на рачун смањује у ситуацији кад дете не иде у вртић, док истовремено вртић родитељу најчешће фактурише пуну цену, као да дете иде редовно.

Од 1. септембра, субвенције расту на износ од 28.140 динара, тј. на 100 одсто економске цене државног вртића у Београду.

У 551 приватни вртић у Београду уз субвенције уписано је 24.355 деце.

Шта предвиђа Одлука о праву на накнаду трошкова боравка деце у приватним предшколским установама

Месечни износ накнаде трошкова боравка деце у приватној предшколској установи износи месечно по детету 100 одсто економске цене која је утврђена Решењем о утврђивању економске цене програма васпитања и образовања у предшколским установама чији је оснивач Град Београд, које доноси градоначелник града Београда до 31. децембра текуће године за наредну годину.

Уколико је цена услуга боравка деце у приватној предшколској установи нижа од месечног износа накнаде трошкова боравка деце у приватној предшколској установи, Град Београд обезбеђује накнаду трошкова највише до пуне цене услуге боравка деце у приватној предшколској установи.

Уплата накнаде трошкова боравка деце у приватној предшколској установи, врши се у складу са средствима у буџету Града Београда на текући рачун родитеља, односно другог законског заступника, на основу решења о преносу средстава и месечног извештаја о присутности детета у приватној предшколској установи потписаног од стране овлашћеног лица, а који приватна предшколска установа доставља организационој јединици Градске управе Града Београда надлежној за послове из области образовања и дечје заштите најкасније до 5. у месецу за претходни месец, са доказом о извршеној уплати родитеља, односно другог законског заступника, за трошкове боравка деце.

Трошкови боравка детета у приватној предшколској установи не надокнађују се:

– за дане присуства детета у приватној предшколској установи, дане одсуства детета у приватној предшколској установи у месецу који претходи месецу за који се врши накнада дела трошкова боравка деце у приватној предшколској установи,

– за време неоправданог одсуства детета у предшколској установи које је дуже од 10 радних дана у континуитету у календарској години.

Под оправданим одсуством детета сматра се: болест детета које поседује адекватну медицинску документацију у приватној предшколској установи и одсуство детета за време трајања годишњег одмора које се доказује увидом у решење о коришћењу годишњег одмора за родитеља, односно другог законског заступника,

Такође, трошкови боравка детета у приватној предшколској установи не надокнађују се за време трајања ванредне мере, ванредне ситуације, ванредног стања, за време трајања ратног стања и другим случајевима које пропише надлежни градски или државни органи.

Субвенционисање приватних вртића
Град Београд их такође субвенционише, тачније, субвенционише родитеље који су дете уписали у приватни вртић пошто је за државни – одбијено због мањка места.

Foto Shutterstock/Ilustracija

Маја Савић   Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар