Практично тик поред куће Радета Миладиновића из Камендола ниче базен регионалног водовода Макиш – Младеновац за ово насеље.
Раде је на свом плацу имао засаде воћа, један бунар и све му је то нестало – срушено и ишчупано због изградње овог базена. За плац који је био у Радетовом поседу понуђено му је 150 по квадрату. Раде на ту цену није пристао, али данас практично поред своје куће има грађевинске радове јер мајстори увелико раде на изградњи базена.
Сажаљиви Раде притом мајсторе снабдева струјом за машине јер га је, како сам каже, жао да се на исте газда иживљава па им излази у сусрет. Миладиновић је разочаран поступком државе када је сазнао да је његова парцела укњижена на град Београд, иако он није пристао на цену од 150 динара по квадрату земљишта.
- За засаде и бунар да ми исплате износ од 530 000 динара бих и пристао, али да им дам земљиште по 150 динара по квадрату је срамотно, каже Миладиновић за Жиг инфо и додаје да је у неверици јер је неко његову парцелу без његове сагласности отуђио.
Према Дирекцији за изградњу грађевинског земљишта, 26. 08 2021. године окончан је поступак потпуне експропријације земљишта Радетове парцеле за потребе ове дирекције у корист града Београда ради изградње регионалног водовода Макиш – Младеновац.
Радету није јасно како је неко могао да прво отуђи његово земљиште, па да тек онда му понуде цену.
- Испада да су они прво превели парцелу на град Београд, па тек онда ми дали понуду за цену од 150 динара по квадрату, разочарано прича Раде.
И заиста, Дирекција за изградњу земљишта града Београда је тек 29. новембра 2021. доставила понуду за закључење споразума о накнади о цени по 150 динара по квадрату, коју Раде није прихватио.
Адвокат Тодоровић: Нажалост, таква је процедура
Адвокат Немања Тодоровић каже да је то уобичајена процедура за експропријацију земљишта и цене понуда су готово увек ниске.
- Процедура у случају Миладиновића је стандардна. Прво се изврши експропријација земљишта у корист државе па се тек онда одреди цена. То је осмишљено да држава узме оно што је наумила, а ако се некоме не свиди цена која му је понуђена, креће се у парнични поступак. Миладиновићу је формално правно остало само да поднесе тужбу за понуђену цену земљишта, док радови, нажалост, могу неометано да се изводе, каже Тодоровић за Жиг инфо и каже да су по Калуђерици за одузете парцеле накнаде износиле и 500 динара по квадрату.
Подсетимо се, бивши заменик градоначелника Горан Весић је 2021. у насељу Врчин, приликом обиласка радова на изградњи регионалног водовода Макиш-Младенова рекао да ће до 2023. године свака кућа у општини Гроцка имати градску воду.
- Гроцка и Врчин ће добити снабдевање водом до марта 2022. године. Урадићемо и спајање Умчара, Пударца, Камендола, Дражња јер су то села која немају воду. Тендер расписујемо у јуну, 18 месеци траје читав посао. До 2023. године укупно ћемо урадити 19 километара водовода плус скоро десет километара примарног, како би сви ови грађани коначно добили воду. Овим ћемо урадити цивилизацијску ствар јер ће читав овај део града, који је потпуно био запостављен, добити воду. Мислим да је то веома важно, да покажемо да су за нас сви грађани Београда исти без обзира да ли живе у Заклопачи, Дражњу, Винчи или на Теразијама. Сви морају да имају исте услове живота, рекао је тада Весић.
Са Весићем је радове тада обилазио и још увек актуелни председник ГО Гроцка, Драган Пантелић.
За Жиг инфо:
Жељко Маторчевић