Почетна » Из Апотекарске установе кажу да су залихе лекова при крају: Нема инсулина, колостома, сирупа за бебе…

Из Апотекарске установе кажу да су залихе лекова при крају: Нема инсулина, колостома, сирупа за бебе…

од Други Пишу
0 коментар

Залихе лекова у апотекама Апотекарске установе Београд су при крају, укључујући и поједине сирупе за бебе, тврди Јелена Шикуљак испред запослених у тој здравственој установи.

Како је навела у изјави за Данас, нема средстава да се купе нове количине лекова, јер „имају централно снабдевање, а добављачи траже унапред да им се плати роба.“

Како тврди Јелена Шикуљак, аконтација и плата за јул нису исплаћени.

Штрајк који је био најављен за 23. мај није одржан због читаве ситуације у Апотекама Београд, а следећи термин нико не помиње, додала је.

„Уколико се деси несташица, неће бити најзначајнијих лекова и медицинских средстава, као што су инсулини, колостоме, пелене за инконтинецију, сирупи за бебе, као што је онај за проблеме са желуцем, поједини антибиотици који морају да се дозирају и други. Пара немамо. Нас не финансира нико. Сами се издржавамо, а то нисмо знали читаве 23 године. Сада, пошто су нам укинути рабати и маржа, од чега смо се ми финасирали, немамо одакле да исплатимо плате, набавимо лекове“, додала је Јелена Шикуљак.

Истовремено, запослени у ЗУ Апотека Београд саопштили су да је њихова установа примарне здравствене заштите у јавној својини, стожер дистрибуције лекова, наставна база Фармацеутског факултета и прављења магистралних препарата, „пуштена низ воду, а они препуштени сами себи“.

Као разлоге зашто Апотека Београд нема лекова и редовне плате, они су навели да је „2001. године та установа избачена из Правилника о уговарању зарада са РФЗО“.

„Не знамо из ког разлога, нити је запосленима то предочено пуне 23 године. То значи да запослени зарађују за своје плате и све трошкове пословања из пазара. Већ следеће године је држава потпуно избацила апотекарске установе са државног буџета и предала оснивачка права локалним самоуправама и свесно изоставила уговарање зарада запослених, чиме се логично поставља питање – да ли смо тада постали приватна установа“, навели су запослени.

Према њиховим наводима, од 2012. године уведене су јавне набавке и спуштене цене лекова које уговара РФЗО на рецепт.

„Тиме је онемогућено издржавање апотека из маржи и рабата од добављача. Наредне године је дато право издавања лекова на рецепт приватним апотекама, чиме је поред свега описаног и немогућих услова зараде основних трошкова стигла нелојална конкуренција, која нема обавезу тендера за лекове. Укратко, везали су нам руке и онемогућили да сами станемо на ноге“, тврде запослени.

Упркос тим изазовима, како су навели, фирма је успела у томе да лекови буду увек доступни грађанима, нарочито у свим кризама које су нас задесиле.

Vesna Lalić/Nova.rs

фоНет/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар