Почетна » Нунс: Преко 100 милиона динара јавног новца за медије који крше Кодекс

Нунс: Преко 100 милиона динара јавног новца за медије који крше Кодекс

од Други Пишу
0 коментар

Српски телеграф, Ало, Информер, Вечерње новости, Курир, Блиц и Политика добили су прошле године путем јавних набавки уговоре у вредности од најмање 108 милиона динара, показало је истраживање НУНС-а. Према последњем Извештају о мониторингу поштовања Кодекса новинара Србије у дневним новинама који је прошле године објавио Савет за штампу ови медији су прекршили Кодекс укупно 2 579 пута. Комисија за жалбе Савета за штампу је током прошле године 22 пута одлучивала да ли су ови медији прекршили Кодекс.

Издавачи штампаних и онлајн издања наведених медија, према подацима Портала јавних набавки, добили су прошле године уговоре у вредности од најмање 108 милиона динара за углавном за рекламирање и оглашавање државних предузећа и институција.

Највише новца путем јавних набавки добиле су Вечерње новости и то нешто више од 21 милион динара.

Укuпан број текстова по насловима у којима су Вечерње новости прекршиле Кодекс новинара Србије је 328, према последњем мониторнигу Савета за штампу. Комисија за жалбе, током прошле године, одлучивала је два пута о прекршају Кодекса, по једном за штампано издање и портал, и оба пута је одлучено да је Кодекс прекршен.

Политика је добила 17.7 милиона динара путем јавних набавки, али је, од свих посматраних медија најмање кршила Кодекс, укупно 38 пута, према мониторингу, док Комисија није примила ниједну жалбу у вези писања овог медија.

Ало је добио 17.5 милиона динара, а имао је 581 прекршај Кодекса. Комисија за жалбе је примила четири жалбе на текстове Ало-а и сваки пут је одлучено да је Кодекс прекршен.

Блиц је добио 13.6 милиона динара. Укупан број текстова по насловима у којима је прекршен Кодекс новинара Србије био је 174, док је Комисија донела одлуку да је штампано издање једном прекршило Кодекс, а онлајн издање 3 пута.

Српски телеграф је добио 13.4 милиона динара, а имао је највише прекршаја, чак 658. Будући да Српски телеграф не признаје надлежност Савета за штампу, Комисија за жалбе је изрекла четири јавне опомене због кршења Кодекса, два пута за штампано издање и два пута за онлајн издање, тј. сајт република.рс.

Курир је имао 288 прекршаја, са тенденцијом опадања, како се види у извештају. Комисјиа за жалбе је два пута одлучила да је Курир прекршио Кодекс. Овај медиј је, углавном за оглашавање у штампаном и онлајн издању, путем јавних набавки добио уговоре у вредности од 12.6 милиона динара.

По броју прекршаја кодекса Информер се налази на трећем месту, одмах иза Српског телеграфа и Ало-а, са 512 прекршаја. Комисија жалбе је највише одлучивала о текстовима објављеним управо у Информеру и осам пута је изречена јавна опомена, по четири за штампано и онлајн издање. И поред тога Информер је награђен са 12.5 милиона динара путем јавних набавки.

Износ новца који су медији добили путем јавних набавки и број прекршаја према мониторингу Савета за штампу

Можда ти се свиди

Оставите коментар