Неће бити никаквих економских последица за Србију ако се уклони руско власништво у власничкој структури компаније НИС, рекао је данас заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верма после састанка са председником Србије Александром Вучићем.
Верма је рекао да је, међу осталим темама са Вучићем, разговаро о санкцијама против ентитета у којима Русија има власништво, међу којима је и НИС.
Он је навео да је НИС једна од 2.000 фирми и да је циљ да се из њих уклони власништво Русије и да су са Вучићем разговарали како да се изведе та промена.
Неће бити никаквих економских последица за Србију ако се уклони власништво Русије која не улаже у будућност Србије, јер профите из НИС не користи за инвестиције. Мењањем власничке структуре помоћи ћемо да регион има више и бићемо партнери како би Србија имала енергетску независност, рекао је Верма.
Верма је рекао да схвата да су санкције сложен изазов, али да оне нису усмерене против Србије и њеног народа.
Радићемо заједно да се санкције примењују тако да не наштете привреди Србије и оне ће донети више мира, навео је Верма и додао да је САД јасно да је НИС српска најпрофитабилнија фирма, али да тај профит одлази Русији и она њиме финансира бруталну агресију у Украјини, нарушава стабилност региона.
Верма је рекао да је у Србији због партнерства са Београдом, додавши да је са Вучићем разговарао о многим темама како би се напредовало у европским интеграцијама и обезбедило да Западни Балкан буде у миру и стабилности, да подржимо динамичан развој Србије.
Желимо да сарађујемо по питању чисте енергије, технологије и као резултат заједничког рада и зато што препознајемо Србију као лидера у региону разговорали смо о успостављању стратешког дијалога, што ће наше односе подићи на виши ниво, додао је Верма.
Верма је објаснио да дијалог даје структурирани формат да се владе две земље ангажују на главним темама сарадње – војне, у обасти енергетике, владавине права, поштовања основних права.
Дијалог ће продубити наше привредне везе, сарадњу у области чисте енергије кроз Међувладин споразум који смо потписали, радимо на критичним материјалима, 5Г технологији, рекао је Верма, подсетивши да су САД уложиле више од 300 милиона долара од 2022. године.
Партнери се понекад не слажу око свега, а овај дијалог даће канал да се проблеми решавају, додао је Верма и одао признање амбасадору Кристоферу Хилу за деценије службе САД и овом региону.
Састанку су присутвовали премијер Србије Милош Вучевић, министри Синиша Мали, Дубравка Ђедовић Хандановић, Марко Ђурић, као и помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмс О’Брајан, заменик помоћника државног секретара за Европу Александер Касаноф и амбасадор САД Кристофер Хил.
Ričard Verm, predsednik Srbije Aleksandar Vučić Foto:Instagram/buducnostsrbijeav