Недовољан број доктора педијатрије становнике Рушња довело је у апсурдну ситуацију да морају малтене да „бирају“ дан када ће им се деца разболети. Недостатак педијатара бележи се и у другим београдским домовима здравља, а ово је само последњи случај који потврђује да Србији недостају лекари, о чему је „Блиц“ већ писао.
„Због недостатка кадра и потреба службе, од 24. 09. 2018. докторка ће понедељком, средом и петком радити у Дому здравља Жарково краћи временски период. Пацијенти амбуланте Рушањ ће тим данима све своје потребе моћи да врше у Дому здравља Жарково. Молимо пацијенте да у циљу што успешније будуће сарадње имају разумевање за тешку ситуацију у којој се наша установа налази због недостатка педијатара“ наводи се у саопштењу ДЗ Рушањ.
Фотографија обавештења нашла се на друштвеним мрежама, а о њему нас је известила и једна читатељка „Блица“, која је за ову новину сазнала директно у ДЗ Рушањ.
Она нам је објаснила да, након што се усмено обратила запосленима у ДЗ Рушањ и тражила објашњење поручили су јој да, како нам је пренела, „ако познаје неког педијатра слободно може да га запосли код њих, јер они немају никога кога би поставили на то место, а конкурс им је стално отворен“.
Родитељи страхују да ће бити још горе
Родитељи који доводе децу на педијатријско одељење у Рушњу, незадовољни су јер само један педијатар ради, и то само два дана недељно (уторком и четвртком). Доктор је упослен у једној смени, а деца код њега на преглед могу отићи тек ако је претходно исти заказан. Гужве су, додаје наша читатељка – огромне, у току је стомачни вирус, након тога доћи ће сезона грипа и ситуација ће, како она предвиђа, бити само још гора.
Према њеним речима, са овим проблемом мештани тог дела престонице сусрели су се још прошле године, али је након писања петиције грађана ствар закључена обећањем начелнице Дома здравља да ће педијатар радити уобичајено, како и до тада.
Лекари дају отказе, одлазе у пензију и – умиру
Амбуланта Рушањ, као и огранак у Жаркову припадају Дому здравља Чукарица, те се „Блиц“ њима обратио како бисмо сазнали до када ће ова одлука бити на знази, као и како планирају да реше проблем са заказивањем и гужвама.
Др Мирјана Нинковић, заменица директора ове установе, објаснила је да проблем лежи у томе што је у протелих годину и по дана чак девет педијатара напустило ДЗ Чукарица. Троје је дало отказ, петоро је отишло у пензију, а један умро. На конкурс за педијатре од тада се јавило два лекара, који су и примљени.
Она је објаснила и да се према нормативима лекар педијатар опредељује на 850 деце предшколског узраста односно 1.500 деце школског узраста, као и да је број пацијената у Рушњу далеко испод норме, док је у Жаркову премашује.
– У педијатријској картотеци Рушња тренутно има укупно 665 пацијената, од чега су 221 деца предшколског узраста (дакле ни половина од норматива). У педијатријској служби Жаркова има 9.242 опредељена пацијента при чему је педијатар из Рушња ту као трећи лекар само три дана у недељи, иако је у Жаркову број деце вишеструко већи од норматива: више од 3000 по лекару – рекла је докторка Нинковић.
– Хтели ми то или не, планирање у здравству ипак ради према бројевима, односно реалним потребама и у оквиру законских норми – закључила је Нинковић, истакавши да чине све да се проблем адекватно реши, као и да се труде да најмлађи пацијенти не испаштају.
Из ДЗ Гроцка отишло пет лекара
Фотографија овог обавештења из Рушња, завршила је, наравно и на друштвеним мрежама, те се у коментару саме објаве обрео још један сличан пример, и то из Гроцке. Запослени грочанског дома здравља моле пацијенте за стрпљење.
„Због одласка пет лекара из педијатријске службе, смањен је број потребних педијатара у овој служби. Моле се пацијенти за стрпљење, док се не обезбеди замена. Пацијенти чији изабрани лекар не ради више у установи, биће прегледани од стране преосталих лекара у пункту, до добијања сагласности од стране надлежних институција за пријем новог доктора“, обавештење је од 14. маја ове године на снази у ДЗ Гроцка, како пише на документу.
– Сви знамо где и зашто одлазе педијатри и други лекари, доктори, медицинске сестре… Отишли су и одлазе јер не желе да остану јефтина радна снага – гласи један од коментара на Фејсбуку.
Велики проблем представља одлазак лекара у иностранство
Како је „Блиц“ раније писао, прошлогодишњи подаци показују да нашу земљу годишње напусти око 400 лекара због рада у иностранству, а ситуацију додатно отежава и то што је просечна старосна доб специјалиста чак 55 година.
Такође, лекарска комора Србије годишње изда око 800 сертификата добре праксе, који су лекарима потребни да би радили у иностранству. Отприлике половина њих одлази у гастарбајтере, а половина сертификате тражи како би привремено радила у иностранству, до месец или два, у оквиру разних студијских програма и праксе.
Подаци Удружења педијатара Србије показују да да у школским диспанзерима у Београду има око 63 одсто педијатара јер децу школског узраста могу да прате и лекари опште медицине.
Такође, чак четврина медицинских сестрара и техничара у наредних пет година види себе у иностранству, показало је истраживање Института за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут. Забрињавајуће делују подаци да између 60 и 70 одсто лекара свих специјалистичких грана за пет до осам година одлази у пензију, остајемо без педијатара и хирурга, а већ немамо анестезиологе, радиологе и патологе.
А.Р. , Љ. В. , М.М. Блиц